Trzebnica w oku kamery

1195

Firma MWM sp z o.o. z Gliwic, wykonała montaż kamer za kwotę prawie 650 tys zł. Już niebawem miasto będą „obserwowały” 24 kamery (w tym 9 o wysokiej rozdzielczości HD), wszystkie będą sterowane ze specjalnego centrum i obracane o 360 stopni. Są zaopatrzone w zoom optyczny i cyfrowy, a także automatyczne strojenie ostrości oraz przesłony. Zgodnie z umową do 15 września firma, która wygrała przetarg miała zakończyć montaż kamer. Po tym terminie trzeba będzie jeszcze odebrać inwestycję. Ile to czasu potrwa i kiedy monitoring zacznie funkcjonować? Tego, komendant straży miejskiej, nie był w stanie nam powiedzieć.

Wiadomo natomiast, że niektóre kamery zostaną dodatkowo wyposażone w sygnał audio, który drogą radiową za pomocą 8 stacji transmisyjnych będzie przekazywany do centrum monitoringu. To centrum mieści się w budynku urzędu gminy, wyposażone jest w 3 monitory, które obsługiwać będzie 4 pracowników. Nadzór prowadzony będzie przez cały czas. – Pracownicy zgodnie z ustawą będą podlegać straży miejskiej, będą jednak cywilami, a nie strażnikami – wyjaśnił nam komendant Krzysztof Zasieczny.

Straż miejska pracuje w godz. 7 do 22, czy to oznacza, że jej czas pracy zostanie wydłużony?

Trudno w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie, czekamy na decyzję burmistrza, natomiast podgląd na monitoring będzie miała również policja – dodał komendant.

Kamery zostały zamontowane: na ul. Janusza Korczaka (obejmą teren i okolice sceny), będą też przy basenie i stadionie miejskim (tam zostaną zainstalowane 3 kamery wyposażone w mikrofony). Dodatkowo systemem monitoringu zostanie objęty plac Piłsudskiego, kamienice w Rynku i na Głowackiego. Kamery będą również  na ul. 3 Maja, ks. Bochenka,  Daszyńskiego, Oleśnickiej (koło orlika), przy bazylice, na ołtarzu polowym, na Prusickiej i na Kolejowej (2 kamery obok dworca), na rogu ulic Obrońców Pokoju i Kolejowej, a także na budynku sądu na stadionie  i na Winnej Górze.

Dowiedzieliśmy się, że kamery zamontowane w dwóch miejscach, tj. na Rynku i na stadionie, będą wyposażone również w dźwięk: – Będzie włączany tylko podczas imprez masowych – poinformował nas komendant straży miejskiej.

Zamontowany system kamer ma za zadanie poprawić i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Tylko pytanie: na ile ten system rzeczywiście poprawi działalność służb? Nasza gazeta pisała o interwencjach, których sprawcy zostali namierzeni przez kamerę w momencie popełniania wykroczenia. Tak było w przypadku podpalenia jednej z aptek w Obornikach Śląskich, czy wylewania smoły pod Bankiem Spółdzielczym w Trzebnicy. Wystarczyło, że sprawcy w obu tych przypadkach zakryli twarz i już stali się nierozpoznawalni dla funkcjonariuszy…

Miejmy nadzieję, że w tym przypadku praca policji i straży miejskiej będzie wzorowa i odpowiednie służby natychmiast po zaobserwowaniu niewłaściwego zdarzenia będą reagować. Ich pracy będziemy się bacznie przyglądać. W przeciwnym wypadku wydawanie pieniędzy na monitoring pójdzie na marne.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here