Stacja w remoncie tylko dla w pełni sprawnych

51

Nasz Czytelnik, który pragnie zachować anonimowość, zadzwonił do redakcji bardzo zbulwersowany i opowiedział nam o problemie, jaki ostatnio spotkał jego żonę. – Mamy półroczne dziecko, żona musiała pojechać z nim do lekarza. Jak wiadomo, busy raczej nie zabierają wózków dziecięcych, zwłaszcza tych dużych, głębokich. Żona zdecydowała, że z Pęgowa do Obornik Śl. uda się pociągiem. W Pęgowie nie miała żadnych problemów z dostaniem się do pociągu. Niemiła niespodzianka spotkała ją na stacji w Obornikach. Kiedy wysiadła z pociągu, okazało się, że nie  może wydostać się z peronu. Z powodu remontu, zamknięte zostało tak zwane „przejście służbowe”,które całkowicie jest zasypane jakimiś materiałami budowlanymi. To właśnie tym przejściem, które czasem było zamykane, na perony bez problemu mogły dostać się osoby niepełnosprawne na wózkach, a także mamy z malutkimi dziećmi. Żona stała na peronie nie wiedziała co ma zrobić, obeszła wszystko dookoła, ale okazało się, że nie ma żadnej drogi, po której mogłaby wyjechać wózkiem. Jedyną możliwością wydostania się z peronów było pokonanie schodów. Niestety, kiedy moja żona była na peronie, w okolicy nie było nikogo oprócz niej, więc nie miał jej kto pomóc przenieść wózka. Zadzwoniła po mnie, musiałem zwolnić się z pracy i przyjechać na stację, żeby moja żona razem z dzieckiem mogła wydostać się ze stacji, gdzie została unieruchomiona. Przecież to jest skandal!Ledwo wnieśliśmy wózek po tych gigantycznych schodach – mówi nasz Czytelnik i zastanawia się, jak na peron mają dostać się osoby niepełnosprawne, na wózkach lub o ograniczonej sprawności. Nasz Czytelnik zwrócił również uwagę, na jeszcze jeden problem, który jest spowodowany remontem: – Od czasu, kiedy remontowano tory, po ich podniesieniu, na przejazdach kolejowych w Pęgowie i Zajączkowie, wieszają się samochody. Tylko te o naprawdę wysokim podwoziu nie mają problemów z przejazdem. A wszystko przez to, że nie uzupełniono, nie wylano wyżej asfaltu. Kilka tygodni temu na przejeździe zawiesił się autobus. Na szczęście wtedy nikomu nic się nie stało  – mówi nasz Czytelnik i zastanawia się, kto w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku poniósłby odpowiedzialność.

Kiedy pojechaliśmy na obornicką stację sytuacja wyglądała dokładnie tak jak opisał ją nasz Czytelnik. Przejście zasypane, a na perony prowadzą tylko stare, wysokie i strome schody. Dla niepełnosprawnego są nie do pokonania.

O to, dlaczego perony są nieosiągalne dla części podróżnych zapytaliśmy Mirosława Siemieńca, rzecznika prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Staramy się by na modernizowanych stacjach maksymalnie ograniczać utrudnienia i zachować przede wszystkim bezpieczeństwo w obsłudze pasażerów. Budowane są tymczasowe przejścia i drogi dojścia. Niestety są obiekty, na których ze względu na położenie torów nie można wykonać dogodnych tymczasowych dojść. W Obornikach we wrześniu powinien powstać tymczasowy peron pierwszy, który pozwoli znaczne ograniczyć trudności w obsłudze podróżnych – odpowiada rzecznik, twierdząc, że to tylko tymczasowe problemy: – Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość. Stacja, która powstanie będzie zapewniała lepszy standard obsługi niż dotychczasowa, jednak trudności w okresie budowy nie możemy całkowicie wyeliminować – dodaje Mirosław Siemieniec.

Jeśli zaś chodzi o problemy na przejazdach kolejowych rzecznik odpowiada tak: – Na wymienionych przejazdach w Pęgowie i Zajączkowie wykonawca prac na bieżąco powinien uzupełniać tymczasową nawierzchnię. Wykonanie asfaltu na odcinkach dojazdowych planowane jest na przełomie września i października.W Pęgowie zakończenie prac związane jest także z uzyskaniem zgody na zamkniecie drogi. Trwają  uzgodnienia z jej zarządcą.

Co będzie jednak, jeśli kierowca uszkodzi sobie auto na przejeździe; do kogo powinien zwrócić się o odszkodowanie? I co zrobić w sytuacji, kiedy do Obornik Śl. będzie chciała dotrzeć za pomocą PKP osoba niepełnosprawna albo mama z dzieckiem w wózku? Przecież nie wszyscy mogą wykonać telefon i pomoc do nich dotrze. Czy znowu ktoś zostanie uwięziony na peronie, z którego jedyne wyjście prowadzi przez wysokie schody? Co wtedy?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here