Wielki wyścig kolarski w Zawoni

234

Plany zorganizowania w gminie Zawonia międzynarodowej imprezy kolarskiej znane były już od kilkunastu miesięcy. Po raz pierwszy rozmawiano o tym podczas sesji Rady Gminy latem ubiegłego roku, zaś przebieg trasy znany był już pod koniec marca roku bieżącego. Pomysł chwycił, między innymi dlatego, że wśród radnych, jak i szeregowych mieszkańców gminy znajduje się mnóstwo fanów kolarstwa szosowego, o czym świadczyć może prężna działalność Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej i Kultury Fizycznej Gminy Zawonia.

Wielkim orędownikiem kolarstwa – zawodowego i amatorskiego – jest również nowy wójt Robert Borczyk, którego cichym marzeniem jest uczynienie z rządzonej przez niego gminy „kolarskiej Mekki” dla mieszkańców pobliskiego Wrocławia, jak i innych okolicznych miast, takich jak: Oleśnica, Twardogóra, Milicz i Trzebnica.

Taki też sens ma niedawne przystąpienie gminy Zawonia do Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Priorytetowym zadaniem stowarzyszenia jest budowa do roku 2015/2016 sieci utwardzonych masą bitumiczną lub specjalnym tłuczniem ścieżek rowerowych trasą dawnej kolejki wąskotorowej, tak by po połączeniu z istniejącą 21-kilometrową ścieżką Sułów–Grabownica (powiat milicki) powstała najdłuższa ścieżka rowerowa na Dolnym Śląsku, od Wrocławia do granic z województwem wielkopolskim w okolicach Sulmierzyc.

Wsparcie PZKOL i LGD

Wpisanie do oficjalnego kalendarza Polskiego Związku Kolarskiego „I Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego ze startu wspólnego o puchar Prezesa LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich w kategorii kobiety (elita) oraz o puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego w kategorii mężczyzn (elita)”, tak bowiem oficjalnie nazywa się wydarzenie sportowe organizowane 31 sierpnia w Zawoni, jest wielkim i prestiżowym sukcesem tej małej gminy. Znamy już szczegóły tej imprezy.

Najważniejszym z marketingowego punktu widzenia jest start w wyścigu kilku zawodowych drużyn kolarskich, które regularnie uczestniczą w tak spektakularnych wyścigach jak: Giro d`Italia, Tour de France, czy wpisany niedawno na listę imprez ogólnoświatowych Tour de Pologne. Polski Związek Kolarski zapewni wsparcie organizacyjne, logistyczne i finansowe, natomiast LGD „Kraina Wzgórz Trzebnickich” zadba o dobór nagród i promocję tego wielkiego wydarzenia na terenie całego województwa, w ramach Dni Dolnego Śląska. Nie bez znaczenia będzie również pomoc trzebnickiej policji i ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy (OSP Zawonia, OSP Czeszów, OSP Złotów). W wyścigu wystartuje co najmniej osiem drużyn zawodowych, w tym tak znane składy, jak: CCC „Polsat” Polkowice i Bank BGŻ Team.

Kolarze rywalizować będą w kilku kategoriach. I tak amatorzy będą mieli przed sobą do pokonania dystans obliczany na dwie pełne rundy (44,4 km). Orliki, czyli młodzież do lat 23, będą musiały pokonać dystans aż 6 rund (132,6 km). Co ważne, gwiazdą tej kategorii będzie Paweł Poljański z GKS Cartusia Kartuzy, mistrz Polski orlików 2012 roku w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Najważniejsze jednak będą zmagania w prestiżowych kategoriach: Kobiety Elita (4 rundy – dystans 88,4 km) oraz najbardziej rozpoznawalnej i cenionej przez wszystkich fanów kolarstwa szosowego kategorii Mężczyźni Elita (9 rund – 198,9 km). Organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here