Międzynarodowy turniej z jubileuszem w tle

125

Obornicka sztanga jest znana i ceniona w całym kraju, a także za granicą. Ciężarowcy z tego miasta regularnie odnoszą sukcesy, również międzynarodowe. Już kilka lat temu obornicka sekcja nawiązała współpracę ze sztangistami z Węgier, którzy zapraszają oborniczan na turniej do siebie co roku wczesną wiosną, a także z klubami z Czech i Słowacji.

W minonioną sobotę, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się Międzynarodowy Turniej w Podnoszeniu Ciężarów. Na zawody przyjechali reprezentanci Węgier, którzy byli najliczniejszą ekipą, Czesi, Słowacy, Holendrzy, wystartowali również podopieczni Tomasza Pałki.

Choć oficjalne rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godz. 11, to już od godz. 10 startowali pierwsi zawodnicy, w najmłodszych grupach wiekowych. Pomimo wielkiego upału, a dodajmy, że obornicka hala sportowa nie jest klimatyzowana, zawodnicy osiągali dobre wyniki. Jeszcze przed otwarciem wystartowały dziewczęta, które przyjechały z Węgier.

Wychowali mistrzów

Oficjalne otwarcie miało bardzo elegancką oprawę. Zawodnicy zostali uroczyście wprowadzeni na halę; każda z ekip miała tabliczkę z nazwą kraju, w barwach którego startowała. Sędzia, który prowadził zawody, „nie łamiąc sobie języka” wymienił wszystkich zawodników z imienia i nazwiska. Otwarcie stało się okazją, do uhonorowania osób, które przyczyniły się nie tylko do organizacji tej imprezy, ale także do powstania klubu. Przypomniano, że sekcja powstała dzięki uporowi i zaangażowaniu Stefana Pałki, który 10 lat temu, wspólnie z nieżyjącym już, ówczesnym dyrektorem OSiR-u, Tadeuszem Banachem i synem Tomaszem Pałką zaczęli czynić starania, żeby sekcja działała. Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, że to właśnie dzięki determinacji tych trzech osób obornicka sztanga ma ogromne sukcesy. Stefan i Tomasz Pałka, a także dyrektorka OSiR-u Aleksandra Durkalec-Rzepka zostali docenieni przez Polski Związek Podnoszenia Ciężarów i przez Dolnośląski Związek PC, a także przez władze gminy. W imieniu nieobecnego burmistrza listy gratulacyjne wręczyła sekretarz miasta  Izabela Żmuda. Podziękowania od PZPC wręczył wiceprezes Mariusz Jędra, a od DZPC sędzia Tadeusz  Niwiński.

Również kierownik OSiRu- Ryszard Pajek został uhonorowany za wkład w rozwój sekcji. Na turnieju i obchodach 10-lecia obecni byli również – starosta trzebnicki Robert Adach, oborniccy radni: Bożena Magnowska, Łukasz Budas i Andrzej Jaros, a także Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa, który także trenował podnoszenie ciężarów i jego brat, zaprzyjaźniony trener WKS „Śląsk” Wrocław Mirosław Chlebosz. Starosta trzebnicki wyraził nadzieję, że uda się zrealizować zamierzenia i w najbliższych latach zostanie powołane w Obornikach Śląskich Dolnośląskie Centrum Szkoleniowe w podnoszeniu ciężarów.

Już po zawodach Stefan Pałka podkreślał, że kiedy sekcja powstawała, sam nie wierzył, że przetrwa tyle lat, a podopieczni jego syna będą zdobywać tytuły mistrzów Polski. – Zakładaliśmy ten klub od podstaw, a teraz nazwiska naszych podopiecznych są znane w środowisku sztangistów w całej Polsce – mówił Stefan Pałka. Działalność sekcji to przede wszystkim trenowanie sportowców, ale trzeba również pamiętać, że dzięki ogólnopolskim kontaktom i wyjazdom na zagraniczne turnieje, a także dzięki rewizytom, Oborniki Śl. zna coraz więcej osób, ponieważ turnieje to nie tylko okazja do współzawodniczenia, ale i poznania nowego miasta czy kraju.

Oborniczanie najlepsi drużynowo

Z powodu kontuzji nie wystartowali wszyscy zawodnicy UKS „Relaks”, jednak mimo to, podopieczni Tomasza Pałki zajęli drużynowo pierwsze miejsce, drudzy w klasyfikacji drużynowej byli Węgrzy, trzecie miejsce zajęli Czesi, a czwarte Słowacy.

Wśród dziewcząt rywalizacja była bardzo zacięta, choć wystartowały tylko Węgierki. I tak: 1 miejsce zajęła Petra Szuca, 2. Erika Csipkes, 3.Bianka Meszes, 4. Adrienn Horvath, 5.Reka Kneifel. a 6.Klasyfikacja chłopców do lat 15: 1. Mateusz Borowiec (w dwuboju 128 kg, 217,4 p), 2. Wiktor  Rendak, PL, (140 kg, 206,6 p.), 3.Mate Gergo Sarkany, HU (Węgry),  (122 kg, 198,1 p.), 4. Daniel Kajan, SLO (Słowacja), (128 kg, 185,1 p.), 5. Bartosz Iwiński, PL, (109 kg, 152,2p.), 6.Krisztian Barta, HU, (100 kg, 130,9 p.),7. Kevin Bócz, SLO, (66 kg,  107,7 p.), 8. Gergo Kerekes, HU, (54 kg, 86,5 p.). W kat. powyżej lat 15: 1. Patryk Kusztelak, PL, (245 kg, 331,1p.), 2.Jim De Groot, NL (Holandia), (200 kg, 291,3 p.), 3. Radoslav Hudec, SLO, (251 kg, 274,3 p.), 4. Marcin Borowiec, PL, (211 kg, 273,9 p.), 5. Bruijnen Tuen , NL (187 kg, 270,8 p.), 6. Josef Kolar, CZ (Czechy), (184 kg, 248,7 p.), 7. Martin Schmidt, CZ, (203 kg, 244,0 p.), 8. Norbert Valovics, SLO, (159 kg, 196,1 p.), 9. Jirl Matejicek, CZ, (135 kg, 187 p.).

Tomasz Pałka był zadowolony z występu swoich podopiecznych: – Chłopcy wygrali swoje kategorie, drużynowo też byli najlepsi.  Czego można chcieć więcej – powiedział po zawodach trener.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here