Cmentarz legionowy w Rokitnie odbudowywany rękami strzelców

111

W tym roku na Ukrainę udali się też przedstawiciele władz powiatowych: Artur Kania – sekretarz i Wojciech Wróbel –naczelnik oświaty. Trzeba dodać, że tym razem przedstawiciele władz powiatowych występowali również w roli pracowników i kierowców przewożących grupę. Z Trzebnicy raz z Romanem Chandohą wyjechali strzelcy: Mirosław Zganiacz, Krzysztof Dorosz, Paulina Młodzik, Lidia Skuza, Kamil Sitarz i Piotr Szczepanowski. Obok przedstawicieli powiatu trzebnickiego w pracach w Rokitnie uczestniczyła grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu w 8- osobowym składzie. Grupą kierował Konrad Góral.

W sprawozdaniu opracowanym przez Romana Chandohę czytamy: „Na Cmentarzu w Rokitnie wykonaliśmy wiele prac porządkowych i konstrukcyjnych. Ustawiliśmy 29 obramowań pomników betonowych wraz z krzyżami Odbudowaliśmy kamienny pomnik (6mkw.), pomalowaliśmy stalowy krzyż ( wysoki na 6 m). Grupa z Milicza oczyściła i opisała czarną farbą 38 epitafiów. Uporządkowano teren obok nowo wybudowanego płotu z siatki i posiano na tym terenie trawę, posadzono 12 tui i wyznaczono miejsca pod 58 kwater mogilnych. Prace te zostały wykonane w maju i lipcu. Trzeba nadmienić, że obudowę mogił wykonał zakład betoniarski w Rokitnie, wedle wzoru i formy dostarczonej przez dowódcę strzelców. Wykonane usługi i dostarczone materiały przez tamtejsze firmy zostały w całości rozliczone

Wykonanie prac i pokrycie kosztów wykonanych prac oraz wyjazdów nie było by możliwe bez wsparcia osób, firm i miejscowych urzędów. W tym wielkie zasługi mają: Starostwo Powiatowe, Gmina Wisznia Mała, TVP Wrocław „Studio Wschód”, firma Jerzego Szostaka, firma TARCZYŃSKI, firma ZURBiJ – BUDERUS, firma KULIK”i Gmina Trzebnica . Specjalne podziękowania należą się parafianom z kościoła Piotra i Pawła w Trzebnicy za ofiarę zebraną na kweście w dniu 21 lipca. Zebrano kwotę 1072,90 zł. Ukończenie odbudowy cmentarza wymaga dodatkowych środków i prac. Czeka nas budowa muru kamiennego z przęsłami i stalową bramą, chodnika. Już dzisiaj zwracamy się o dalszą pomoc, aby 14 lipca 2014 roku można było dokonać uroczystego otwarcie cmentarza. W realizacji tego patriotycznego zadania zwracamy się o sponsoring do firm i osób naszego powiatu. Nad odbudową cmentarza w Rokitnie sprawują patronat Starostwo Powiatowe i Gmina Wisznia Mała i tu zapraszamy innych, w tym do przyjęcie patronatu medialnego Gazetę NOWą.”

Trzebnicka drużyna strzelecka w dniu 14 lipca uczestniczyła wraz ze sztandarem, obok Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w uroczystości w Łucku poświęconej 70 rocznicy mordów UPA .

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here