Mistrzowie recyklingu ze Żmigrodu i Obornik Śląskich

757

Akcja, której organizatorem była firma SlamPoland sp. z o. o. z Ostrowa Wlkp. została przeprowadzona na terenie trzech województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Polegała na  zbiórce odpadów takich jak: płyty CD/DVD/ blu-ray, baterie, pudełka plastikowe po płytach, ładowarki, zużyte telefony komórkowe, kable i przedłużacze. Rozpoczęła się  1 października 2012, a  zakończyła 23 czerwca br. Miała  na celu prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu, poprawę świadomości ekologicznej, dawanie dobrego przykładu poprzez propagowanie właściwych zachowań  w gospodarce odpadami, a także wprowadzenie elementu zdrowej rywalizacji opartej na zabawie.Wzięło w niej udział 679 szkół.

– Zebrane odpady przeliczane były na punkty, a punkty dzielone na liczbę uczniów w szkole. Wszystko należało dokładnie policzyć i zapisać, a potem posegregować i popakować – wyjaśnia Małgorzata Nehrebecka, nauczycielka biologii z Obornik Śląskich. – Tysiące brudnych baterii i zakurzonych pudełek, setki kartonów poukładanych pod sam sufit w ciasnych korytarzach szkoły. Poprzez tę zbiórkę odpady trafią do recyklingu lub utylizacji, a nie do lasu. Dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób, którym z tego miejsca serdecznie dziękujemy, aż dwie szkoły w powiecie trzebnickim zdobyły tytuł finalisty.

Klasa III c SP w Żmigrodzie zajęła I miejsce w kategorii – najlepsza klasa w województwie i zdobyła nagrodę w wysokości 4 tys. złotych.  Natomiast obornickie LO uplasowało się na pierwszym miejscu w kategoriach: najlepsza szkoła i najlepsza klasa (III c) w powiecie trzebnickim i w nagrodę otrzymało w sumie 3 tys. zł. Pieniądze mogą być wydane na pomoce naukowe.

–  Z radością informuję, że nasza szkoła zajęła  ósme miejsce w ogólnej klasyfikacji, czwarte w województwie i drugie w powiecie. Oprócz zwycięstwa wojewódzkiego III c, sukcesem jest też czwarte miejsce w powiecie klasy III d – informuje  Anna Podróżna, opiekunka akcji w Żmigrodzie.

Na zdjęciu najbardziej aktywni uczestnicy Akcji z LO Oborniki Śląskie podczas wręczania nagród na koniec roku szkolnego. Sponsorami nagród w LO byli: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Nadleśnictwo Oborniki Śląskie, Nadleśnictwo Żmigród, firma SlamPoland z Ostrowa Wlkp., Urząd Miejski w Obornikach Śl., Renata i Adam Kopyra (delikatesy Centrum w Obornikach Śl.), Fundusz Polsko-Litewskiej Wymiany Młodzieży, Rada Rodziców LO Oborniki Śl. oraz osoby prywatne.

1 KOMENTARZ

  1. a dlaczego nikt nie wręczył nagród szkole ze Żmigrodu!!! To drugie miejsce jest ważniejsze? A gdzie nagroda 10 tyś dla klasy? o kant czterech liter rozbić cały ten żałosny konkurs. Ciekawe czy ten komentarz zostanie usunięty

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here