Strzelcy ratują zapomniany cmentarz, a dzieci z Ukrainy odwiedzają trzebnicki powiat

99

W rzeziach, które miały miejsce od 1941 do 1944 r., z rąk organizacji nacjonalistycznych zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Na zapomnianym cmentarzu w Rokitnie znajdują się groby legionistów polskich z 1920 roku.

Czeka nas ogrom pracy, cmentarz w Rokitnie musimy praktycznie odbudować. Strzelcy już od kilku lat biorą udział w szczytnej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”; zajmują się porządkowaniem zapomnianych i zniszczonych cmentarzy na Ukrainie. Teraz wspomagać nas będą: sekretarz powiatu Artur Kania i naczelnik wydziału oświaty Wojciech Wróbel. Na miejscu spotkamy się również z młodzieżą z PZS ze Żmigrodu, która pomoże nam w odbudowie cmentarza. Po skończonej pracy, dołączymy do delegacji ze starostwa powiatowego, która w Łucku będzie uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach upamiętniających zbrodnię wołyńską – powiedział nam przed wyjazdem dowódca strzelców Roman Chandoha.

Oficjalne uroczystości upamiętniające Rzeź Wołyńską będą miały miejsce 14 lipca w Łucku; uczestniczyć w nich będzie prezydent RP Bronisław Komorowski. Do Łucka pojadą przedstawiciele starostwa powiatowego: starosta Robert Adach, przewodniczący rady powiatu Marek Koliński oraz po jednym przedstawicielu klubów działających w radzie powiatu.

Także w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w minionym tygodniu grupa polskich uczniów z Ukrainy przybyła na wypoczynek do schroniska młodzieżowego w Kuraszkowie. Z prośbą o zorganizowanie pobytu dla sześciorga dzieci i ich opiekunów, do zarządu powiatu zwróciło się Towarzystwo Kultury Polskiej „Rokitnowszczyzna”.  Młodzi goście zwiedzają najładniejsze okolice naszego powiatu: brali udział w wycieczce rowerowej po Dolinie Baryczy i w spływie kajakowym, a także spotkali się z Pawłem Becelą, autorem książki o tym Żmigrodzie. W Trzebnicy dzieci zwiedzały bazylikę, klasztor, muzeum regionalne.  Były także we Wrocławiu i na Ślęży.W planie jest jeszcze spacer w okolice Trzebnicy, a na zakończenie pobytu pożegnalne ognisko.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” prowadzona jest dzięki inicjatywie Grażyny Orłowskiej-Sondej, dziennikarki TVP Wschód, przy wsparciu dolnośląskiego kuratora oświaty oraz Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here