Wielkie zamieszanie ze śmieciami w Trzebnicy

90

Nie sprawdziło się twierdzenie wiceburmistrza Jerzego Treli, który na ostatniej komisji komunalnej wspominał, że gmina jest bardzo dobrze przygotowana na wprowadzenie znowelizowanej ustawy śmieciowej. W pierwszym tygodniu okazało się, że spółka Ergo zajmująca się odbiorem naszych śmieci, prawie w ogóle nie opróżniała kubłów. Do poniedziałku nieznany był także harmonogram wywozów. Nikt z mieszkańców nie dostał także informacji z podanym numerem konta, na które ma co miesiąc wpłacać opłatę za odbiór śmieci.

Harmonogram w trakcie ustalania

Już we wtorek zadzwonił do nas mieszkaniec jednej z trzebnickich wspólnot: – Minął pierwszy dzień funkcjonowania nowej ustawy, a nasze pojemniki do segregacji odpadów już są pełne! Teraz każdy z nas kładzie obok nich puste butelki czy makulaturę. Według podanych informacji, tylko raz w miesiącu mają być odbierane od nas odpady segregowane. To jednak się nie sprawdzi, więc co mamy zatem zrobić? Czy mamy swoje śmieci trzymać w naszych niewielkich mieszkaniach i czekać na wywóz? Nie mamy wywieszonego harmonogramu, nie wiemy kiedy śmieci będą od nas odbierane. Nie widzę także, żeby śmieciarka przyjechała odebrać od nas zapełnione kubły. Dzwonię do spółki Ergo, ale niestety nie mogę dowiedzieć się żadnych szczegółów – powiedział nam we wtorek rozgoryczony mężczyzna.

Wypowiedź w podobnym tonie usłyszeliśmy kilka dni później: – Kilka dni po wprowadzeniu ustawy, a my już przestaliśmy segregować śmieci. Kubły są zapełnione, teraz wszystko wrzucamy do jednego pojemnika – taką wiadomość przekazał nam rozmówca z jednego z bloków spółdzielczych.

Wystarczyło przejść się po mieście, żeby potwierdzić słowa naszych rozmówców. Dlaczego śmieci z kontenerów wspólnot praktycznie nie były opróżniane? Postanowiliśmy zrobić małą prowokację i zadzwoniliśmy do spółki Ergo. Podając się za mieszkańca domu jednorodzinnego zapytaliśmy o to, kiedy śmieci zostaną od nas odebrane. Niestety, w podanym terminie śmieciarka nie przyjechała. Nasz rozmówca wyjaśnił nam, że obecnie harmonogram wywozu śmieci „jest w trakcie ustalania”, a wszelkie szczegóły niebawem zostaną zamieszczone na stronie internetowej gminy i spółki. Jednak do piątku nie pojawiły się żadne informacje. – W poniedziałek harmonogram zostanie zamieszczony. W tym tygodniu śmieci były odbierane tylko z tych posesji i wspólnot, z których nie zostały odebrane przed wprowadzeniem zmienionej ustawy – powiedział nam Szczepan Gurboda, naczelnik wydziału ochrony środowiska.

Cena za śmieci bez zmian

Zapytaliśmy naczelnika także o to, czy śmieci segregowane z wspólnot mieszkaniowych będą odbierane częściej niż raz w miesiącu: – Jest taka możliwość. Kiedy zajdzie taka potrzeba, to spółka odbierze nadmiar śmieci z kontenerów. W tej sprawie do spółki powinni dzwonić zarządcy wspólnot, by informować o tym, które kontenery należy opróżnić – dodał naczelnik.

A co z przesłaniem numerów indywidualnych kont, na które należy wpłacać „podatek śmieciowy”. – Na spotkaniu z burmistrzem dowiedzieliśmy się, że każdy mieszkaniec otrzyma swój numer. Informacje miały już zostać wysłane do mieszkańców – powiedziała nam Elżbieta Adamek, zarządzająca trzebnickimi wspólnotami mieszkaniowymi.

Niestety, numery kont nie zostały przygotowane i rozesłane na czas. W gminie dowiedzieliśmy się, że w tym tygodniu informacje powinny zostać przesłane do mieszkańców. Jednak teraz wiele osób korzysta z wakacji i udaje się na dłuższy urlop wypoczynkowy. Czy to oznacza, że będą płacić kary za nieterminową wpłatę podatku śmieciowego? – W lipcu i sierpniu nie będziemy restrykcyjni wobec tych mieszkańców, którzy w późniejszym terminie zapłacą za odbiór śmieci – dowiedzieliśmy się od naczelnika wydz. ochrony środowiska. Przypomnijmy, że za odbiór śmieci wpłacamy na konto gminy wyliczoną opłatę do 15 dnia każdego miesiąca. Jak nas poinformował naczelnik ceny za wywóz śmieci nie ulegną zmianie. Mniej zapłacą ci, którzy zadeklarowali segregowaną zbiórkę śmieci: 11 zł od osoby lub 9 zł (w przypadku osób, które ukończyły 67 r. życia lub rodzin wielodzietnych). Jeżeli będziemy oddawać śmieci tylko zmieszane, wówczas zapłacimy 18 zł od osoby.

Natomiast w bieżącym tygodniu, gdy harmonogram wywozu odpadów zacznie obowiązywać, mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymają worki przeznaczone na segregację. Nadmiar śmieci, a także dodatkowe worki na segregację możemy odebrać w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, przy ul. Milickiej 47 (czynnym od wtorku do soboty, między godz. 9 a 17).

Jestem emerytką, za odbiór śmieci płacę do gminy 9 zł. Tymczasem w czynszu za mieszkanie jest podana cena za dzierżawę kontenera w wysokości 4 zł. Dlaczego mam płacić aż tak wysoką kwotę w stosunku do wywozu śmieci? Wcześniej tego nie było – spytała nas jedna z Czytelniczek. Okazało się jednak, że ci mieszkańcy bloków, którzy dzierżawili kontenery na śmieci segregowane, zawsze płacili za dzierżawę kubła: – Jednak w tym rachunku podana była cena za odebranie śmieci. Teraz każdy będzie indywidualnie rozliczać się z gminą, dlatego musieliśmy wyodrębnić tę kwotę – powiedziała nam Elżbieta Adamek. W tym miesiącu osoby mieszkające w zabudowie wielorodzinnej otrzymały niższy czynsz – pomniejszony o kwotę tzw. podatku śmieciowego, który będą wpłacać do gminy.

 Komentarz:

Pierwsze dni funkcjonowania nowej ustawy wprowadziły zamieszanie i dezorientację. Zastanawiające jest jednak, czy osoby odpowiedzialne za wprowadzenie ustawy w gminie odpowiedzą za kilkudniowy bałagan. Dlaczego zwlekano aż do 1 lipca z ustaleniem harmonogramu wywozu śmieci? W innych miastach naszego powiatu, jak chociażby w Obornikach Śl., mieszkańcy mogli zapoznać się z takim terminarzem już w ubiegłym tygodniu, przez co zaoszczędzili sobie i urzędnikom niepotrzebnego stresu i nerwów. Wydaje się, że od rozstrzygnięcia przetargu minęło wystarczająco czasu, by się opracować właściwy system odbioru odpadów. Miejmy jednak nadzieję, że po tych pierwszych „krytycznych” dniach sytuacja się unormuje i wreszcie śmieciarki wyjadą na ulicę, by odebrać nasze śmieci. Inaczej utoniemy w odpadach.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here