Stanowisko radnych w sprawie Rzezi Wołyńskiej

47

Prawdziwe powody rezygnacji radnychStanowisko Rady Miejskiej w Trzebnicy, w sprawie uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939- 1947, na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujących tereny województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej.

W latach 1939-1947 na terenie województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej, z inicjatywy i za sprawą nacjonalistów ukraińskich dopuszczono się masowych mordów na obywatelach Rzeczpospolitej Polskiej. W dniu 11 lipca mija 70 rocznica ” krwawej niedzieli” dającej początek Rzezi Wołyńskiej.

Rada Miejska w Trzebnicy, dając należne świadectwo pamięci, oddaje hołd ponad 100 tysiącom Polaków i obywatelom polskim innych narodowości pomordowanym, okaleczonym i poddanym cierpieniom przez nacjonalistów z OUN, UPA i innych ukraińskich formacji zbrojnych.

Uważamy za niedopuszczalne wszelkie próby relatywizowania historii czy rehabilitowania ludobójców z OUN i UPA. Uważamy, że dla teraźniejszości niezbędne jest ujawnienie, opisanie i naznaczenie tego strasznego zła, szczególnie tam gdzie to się dokonało.

Uznajemy za konieczne uczczenie pamięci oddziałów polskiej samoobrony, która stanęła do nierównej walki z siłami ukraińskich nacjonalistów, i której działania uchroniły przed pomordowaniem większej liczby ludzi.

Pamiętając o ofiarach ludobójstwa dziękujemy wszystkim Ukraińcom, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich w akcie współczucia i humanitaryzmu ratowali swoich polskich sąsiadów.

Wyrażamy przekonanie, że jedynie działania oparte na prawdzie i uczciwości stanowią fundament prawdziwego porozumienia między narodami. Te wartości powinny tworzyć dziś podstawę stosunków i trwałej przyjaźni pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Ukrainy.

1 KOMENTARZ

  1. Przyznam, że nie bardzo rozumiem. Czemu Radni ograniczają się tylko do tego jednego stanowiska. W kalendarzu aż się roi od dat wartych stanowiska, za chwilę będzie rocznica bitwy pod Grunwaldem, potem wybuch Powstania Warszawskiego, potem wybuch II wojny itd, itp. Czy te wydarzenia nie zasługują na stanowisko Radnych ? Bo przecież nie wybieraliśmy ich po to aby współrządzili miastem tylko żeby zajmowali się historią, i ją komentowali, prawda ?
    A jak już zajmują stanowisko to warto przy okazji takich dat i zdarzeń pamiętać o liście Biskupów ” Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W przeciwieństwie do Panów Radnych wiem co mówię bo część Rodziny została na zawsze gdzieś w bezimiennych mogiłach w okolicach wsi Ostrówek na Wołyniu a część Rodziny odpłaciła Ukraińcom pięknym za nadobne. Nie jest tak, że z wojny jedni wychodzą śnieżno biali a drudzy to szwarccharaktery. Jedni i drudzy są ubabrani we krwi ludzi których jedyną winą było to, że są innej narodowości.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here