Bezsensowna zmiana podręczników?

373

Apel o wyjaśnienie sytuacji zmiany książek wystosowali do NOWej gazety rodzice uczniów klas IV. „Prosimy, abyście weszli na stronę szkoły nr 2, zakładka podręczniki  i sprawdzili w wykazie, że nasze dzieci z klas IV nie będą mogły sprzedać podręcznika do języka polskiego w tym roku klasie młodszej, ponieważ w roku 2013/2014 podręcznik ten został zmieniony na inny. Nie dość, że nasze dzieci idą nową podstawą i co roku muszą kupować nowe książki, to jeszcze potem nie mogą ich odsprzedać – czytamy w liście do redakcji.

Oburzeni rodzice cytują również słowa, z jakimi nauczycielka miała się zwracać do dzieci. „Tłumaczenie pani do dzieci: „Podręcznik nie sprawdził się, możecie go sprzedać, jak znajdziecie na niego chętnego”. Czy to nie nauczyciel powinien najpierw przestudiować podręczniki i stwierdzić, czy warto z nich korzystać? Uważamy, że sytuacja jest żenująca. Prosimy o reakcję i nagłośnienie tej sprawy, żeby nie dochodziło więcej do takich historii” – apelowali rodzice dzieci IV.

Grażyna Kantecka, dyrektorka SP nr 2 tłumaczy, że zgodnie z Kartą Nauczyciela, to nauczyciel ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne oraz do wyboru spośród zatwierdzonych do użytku szkolnego podręczników i innych pomocy naukowych. – W ubiegłym roku szkolnym nauczyciele wybrali podręcznik do języka polskiego dla klasy IV spośród 16 dopuszczonych do użytku . O wyborze podręcznika Nowej Ery zadecydowała zawarta w nim różnorodność zestawów ćwiczeń i zadań, bogata szata graficzna, dodatkowe materiały dydaktyczne oraz  atrakcyjne przedstawienie treści nauczania . Brak doświadczeń związanych z  wykorzystaniem tego podręcznika uniemożliwił przewidzenie trudności  w pracy z uczniem. W praktyce okazało się, że realizacja  pełnej oferty zadań jest trudna ze względu na możliwości i umiejętności uczniów, a konstrukcja treści zadań i tekstów często była dla uczniów niezrozumiała – tłumaczy dyrektorka i dodaje, że po roku doświadczeń z nowym podręcznikiem poloniści postanowili wrócić, do ich zdaniem lepszego, tego, który stosowany był w 2002 roku i wymienia jego liczne zalety.

Aby zmniejszyć wydatki, zaproponowaliśmy rodzicom wspólny zakup podręcznika do informatyki na stan pracowni. We wtorek 25 czerwca organizujemy również kiermasz używanych podręczników. Uczniowie klas czwartych będą mogli odsprzedać wszystkie podręczniki oprócz książki do języka polskiego. Kupienie nowego podręcznika na początku klasy czwartej kosztowało rodziców 26 zł. Przyjmując iż wartość używanego podręcznika w bardzo dobrym stanie stanowi  nie więcej niż 70 proc. wartości nowej książki, uczniowie mogliby go odsprzedać maksymalnie za 18,20 zł. Tyle wyniesie więc strata rodziców klas czwartych, za co serdecznie przepraszamy – wyjaśnia Grażyna Kantecka i przypomina, że uczniowie klas czwartych objęci są programem „Wyprawka szkolna”. – Dokonując zakupu podręczników na nowy rok szkolny, uczniowie z rodzin o dochodach nieprzekraczających 456 zł netto mogą otrzymać dofinansowanie do kwoty 325 złotych. Wśród uczniów klas czwartych wytypowaliśmy do programu 13 uczniów spełniających kryterium dochodowe oraz 3 uczniów poza tym kryterium, z puli 5 proc. ogólnej liczby uczniów klas I, II,  III i V. Każda decyzja o zmianie podręcznika jest przez nauczycieli starannie przemyślana. Bierzemy pod uwagę zarówno cenę podręcznika, jak i możliwość jego odsprzedania. Najważniejsze jest jednak zapewnienie uczniom podręcznika o przejrzystej konstrukcji, rozwijającego jego umiejętności i  zdolności – dodaje Kantecka.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here