Trzy Dni Prusic z wielką pompą

212

Pierwszy Dzień Prusic przebiegł pod znakiem przygotowań i koncertu zespołów hip-hopowych. Sobota, podobnie jak podczas poprzednich edycji święta, upłynęła pod znakiem imprez sportowych i koncertów gwiazdy. Na Rynku już od rana ustawiano dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci (niektóre sięgały trzeciego piętra), stoiska gastronomiczne, a ze sceny prowadzono zabawy i konkursy dla dzieci.

Biała sobota w ośrodku zdrowia

Już po raz drugi w prusickim ośrodku zdrowia, w ramach Dni Prusic, można było wykonać niektóre badania za darmo, a inne odpłatnie, ale bez oczekiwania w kolejkach. Jak powiedziała nam Agnieszka Opałka, pielęgniarka, współorganizatorka akcji, w sobotę z odpłatnego usg żył kończyn dolnych i usg stawów skorzystało 20 osób. – Usg jamy brzusznej, piersi, gruczołu krokowego, dołów pachowych i tarczycy wykonano 30 osobom. Bezpłatnie można było skorzystać z porady dietetyka klinicznego, z tej konsultacji skorzystało 25 osób. Lekarz ustalała diety dla konkretnych osób, cierpiących na konkretne schorzenia, przygotowywała również jadłospis dla osób odchudzających się. 20 osobom wykonano spirometrię, czyli badanie pojemności płuc, a 15 pacjentów zbadało sobie poziom hemoglobiny glikowanej. Poziom cholesterolu zbadało 15 osób, a poziom cukru 30. Kierownik przychodni Adam Gubernat wykonał 16 badań profilaktycznych, stomatologicznych, tak zwanych przeglądów, wśród dzieci. Położna przeprowadziła akcję nauki samobadania piersi, z której skorzystało 10 pań – dodała Agnieszka Opałka.

Sportowo i muzycznie

Również w sobotę, odbyły się aż trzy biegi, a także przedbiegi dla dzieci i młodzieży. Wszystkim zwycięzcom wręczano medale na scenie. Gościem specjalnym pierwszego dnia był marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec i to on właśnie, wraz z innymi samorządowcami dekorował zdobywców trzech pierwszych miejsc w różnych kategoriach w biegach. Na scenie i pod nią rozgrywane były przeróżne konkurencje dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi kręcili hula-hopem, żonglowali woreczkami, a najlepsi za wszystko zbierali nagrody. najmłodsze pociechy chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia z  maskotką wiewióra i różowym królikiem.

Tuż po głównym biegu, na scenie wystąpił zespół czeski zespół Benjaming`s clan.Główną gwiazdą sobotniego wieczoru i całego święta był jednak Tomasz Kowalski (finalista MBTM) i jego zespół FBB. „Kowal” wykonał utwory, do których sam napisał teksty, a muzykę stworzyli członkowie zespołu: „Czas”,  „Szklana ściana”, „Po co to wszystko”, „Żelazny Pancerz”, „Nie żałuję”, „Ostatni dzwon”, „Pusty dom”, „Czarna królowa”, „Marsz szczurów”, „Sen”, a także covery: „Płonie stodoła” Czesława Niemena, „List do M.” Dżemu. Zespół spod Trzebnicy rozpalił publiczność do czerwoności. Po występie gwiazdy dnia do tańca przygrywał prusiczanom zespół Ramires.

Niedziela dla stowarzyszeń, szkół i lokalnych wykonawców

Tradycyjne ostatni dzień świętowania rozpoczął się od rodzinnego rajdu rowerowego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bike Family Team. O godz. 14 na scenie pojawił się prusicki zespół Eventus. Kiedy na scenie występowały szkoły (Zespół Szkół z Prusic, SP ze Skokowej, SP z Piotrkowic) i lokalne zespoły: Dyszel, Trzy Dęby, Strupinianie, a także Eventus, w kościele pw. św. Jakuba odbywał się VII Ogólnopolski Przegląd Pieśni Sakralnej „Vox Domini”. Jury w składzie Jolanta Szybalska-Matczak, Małgorzata Sapiecha-Muzioł i Wojciech Magnucki , zadecydowało, że w kategorii chórów seniorów: pierwsze miejsce zajął Chór „Maria Victoria” z Poznania pod dyrekcją Agnieszki Gil, drugie Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Atena” z Obornik Śląskich pod dyrekcją Ewy Skubisz, a trzecie Chór „Echo” z Trzebini pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek. Wyróżnienia otrzymali: Chór „Harfa” z Wińska pod dyr. Lucjana Sadowskiego, Chór Seniora „Gajowice” z Wrocławia pod dyr. Sandry Stankiewicz. W kategorii chórów mieszanych: I m. Chór „Vox Angelicus” ze Świdnicy pod dyr. Marty Monety, II – nie przyznano, a III m. Chór „Cantate Deo” z Dzierżoniowa pod dyr.Tadeusza Krupnika, natomiast w kategorii chórów jednorodnych: I m. – nie przyznano, natomiast II m. zdobył Chór „Canzona” z Olesznej pod dyr. Pauliny Pycki.

W Gminnych Zawodach Strażacki wygrali strażacy z OSP Pawłów, II miejsce kobiety-strażacki z OSP z Prusic, III – strażacy z OSP z Kaszyc Wielkich, IV zajęło OSP Skokowa, a V, ostatnie zajęli strażacy z OSP Prusice, którzy za swoją porażkę obwiniali „niskie ciśnienie w wężu”. Wieczorem, z krótkim 10-minutowym programem artystycznym wystąpiły stowarzyszenia: Vox Domini, Młodzież z Budzicza, Pozytywnie Nakręceni z Wszemirowa, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prusickiej, a także SBFT (grupa kolarska). Wieczorem ponad godzinny koncert dał znakomity, trzebnicki zespół No Pesos, a po nim zabawę taneczną do północy poprowadził zespół Minimax.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here