Ekologiczna Tęcza przyjazna Ziemi

179

Jak nas poinformowała prezes stowarzyszenia Irena Kahalik, Atena nawiązała kontakt z fundacją Ziemia i Ludzie, która zajmuje się ekologią. Pierwszym poważnym efektem współpracy było przystąpienie członków UTW do projektu „Zielona wiedza dla uniwersytetów trzeciego wieku”, który został zatytułowany -„Moja planeta bez elektrośmieci”. – Działamy na wszystkich polach. Oprócz prowadzenia dla osób starszych działalności edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej, twórczej i turystyczno-krajoznawczej,  zajmujemy się też  ekologią. I to zarówno w teorii, jak i w  praktyce – powiedziała Irena Kahalik. Dodajmy, że ekologią Tęcza zajęła się energicznie, bo zarząd stowarzyszenia dostał  certyfikat „Uniwersytet Trzeciego Wieku Przyjazny Ziemi”, a sama prezes otrzymała tytuł Eko. Nic więc dziwnego, że słuchacze uniwersytetu zmierzyli się z logistycznym zadaniem – zmobilizowaniem  do współpracy  znacznej liczby mieszkańców gminy.

Projekt „Moja planeta bez elektrośmieci” w wydaniu Tęczy objął miasto Trzebnicę i pięć wsi: Skarszyn, Głuchów Górny, Cerekwicę, Szczytkowice i Biedaszków Mały.

W przygotowaniach i samej zbiórce wzięło udział jedenastu członków UTW „Tęcza”. – Przed wyznaczeniem terminu zbiórki przeprowadziliśmy rozmowy z sołtysami. Ustaliliśmy z nimi m.in. miejsca, w których można składać zużyte urządzenia. Później dowieźliśmy specjalnie na tę akcję przygotowane ogłoszenia. Niejednokrotnie musieliśmy je sami porozwieszać we wsi. Natomiast w Trzebnicy miejsca zostały ustalone w porozumieniu z urzędem gminy. Ogłoszenia sami roznosiliśmy i wieszaliśmy na słupach, a także w marketach, po uprzednim uzgodnieniu z kierownikami – dodała prezes.

– W sumie zebrano około 50 telewizorów, bardzo dużo sprzętu agd – od robotów kuchennych po lodówki i zamrażarki o dużych gabarytach. Były też drobne elementy elektryczne i elektroniczne: radia, baterie itp. Przysłany z Łodzi samochód firmy Remondis Elektrorecycing nie mógł pomieścić zgromadzonych przez mieszkańców gminy elektrośmieci – powiedziała Irena Kahalik. – A przy okazji chciałabym podziękować koleżankom, które  nadzorowały zbiórkę w wioskach: – Halinie Moroń-Godowskiej oraz Jadwidze Wieczorkiewicz, jak również sołtysom wsi, w których prowadziliśmy zbiórkę. W mieście dyżury pełniły: przy orliku – Krystyna Sieczejko i Danuta Turbańska, a przy stadionie – Bernadetta Chamier-Gliszczyńska i Anna Marcinko. Z opinii mieszkańców wynika, że tego typu i tak dobrze zorganizowaną akcję powinno się częściej powtarzać – dodała prezes.

Warto jeszcze dodać, że działacze UTW akcję przeprowadzili całkowicie społecznie, a za sprzęt, który trafił recyklingu nie otrzymali żadnej nagrody.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here