Aktywni studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Obornik Śląskich

1245

Uniwersytet Trzeciego Wieku `Atena” w Obornikach Śl. jest największą organizacją pozarządową w mieście. W różnorakich zajęciach uczestniczy prawie trzysta osób. Wśród słuchaczy jest wiele wspaniałej dobrej energii, dużo optymizmu, wielki poziom radości i chęci do życia. Przeżywają oni przygody każdego dnia, ponieważ biorą udział w wielu zajęciach, a także organizują je sami.

Wszyscy uczestniczą w wykładach z interesujących dziedzin nauki i sztuki, które są organizowane przez wykładowców z wielu stron Polski. Członkowie chóru koncertują na różnych uroczystościach środowiskowych, wykorzystując bogaty repertuar na każdą okazję. Udane imprezy integracyjne i kulturalne, na miejscu i wyjazdowe, organizują członkowie Sekcji Kulturalno Oświatowej.

15 kwietnia br. 85 osób znakomicie bawiło się na spotkaniu z Mariuszem Marczykiem w Obornickim Ośrodku Kultury. Był to monodram „Spóźniona miłość, czyli wyznanie starego belfra.” Sztuka ta pozwoliła na głębokie wzruszenia i wywołała wiele salw śmiechu. Występy o podobnym charakterze organizuje też Sekcja Poetycka zorganizowana przez grupę słuchaczy. Członkowie tej grupy dali już kilka występów dla słuchaczy. Sekcja Sportowa działa w wielu kierunkach. 24 osoby regularnie uczestniczą w zajęciach z pływania i gimnastyki wodnej, wyjeżdżając co tydzień na basen do Trzebnicy. „Czy lato, czy zima, to słuchacz kijka się trzyma” – 15 piechurów regularnie uprawia nordic walking. Duża grupa studentów uczestniczy w kursie pod hasłem ” Zdrowe plecy”. Działa sekcja rowerowa i taneczny aerobik.

Organizowane są wycieczki, wczasy, sanatoria i wyjazdy. 25 kwietnia odbyła się wycieczka do Wrocławia na wystawę plastyczną w muzeum i do ogrodu zoologicznego. Pojechało 45 osób. Wycieczkę refundowała Fundacja „Zielona Akcja” z Legnicy w ramach Lokalnej Inicjatywy Aktywizacji Seniorów. Dzień wcześniej Ewa Materny prezentowała działalność naszego Uniwersytetu w ramach „Dobrych Praktyk”. W dniach 23 – 28 kwietnia grupa składająca się z 19 słuchaczy zwiedzała Paryż. Od 14 do 27 kwietnia 37 osób przebywało w sanatorium leczniczym Nida Zdrój w Busku Zdroju, gdzie pobierano liczne zabiegi dla zdrowia. Trzeba nadmienić, że do końca października odbędzie się jeszcze wiele różnego typu wyjazdów, według harmonogramu umieszczonego na stronie internetowej SUTW „Atena”.

Ważnym wydarzeniem kwietniowym był też udział przedstawicielek Zarządu w VII Dolnośląskim Forum UTW w Ząbkowicach Śl.

Sekcja Brydżowa przygotowuje się do III Dolnośląskiego Turnieju Brydża Towarzyskiego, który odbędzie się 25 maja, podczas Dni Obornik Śląskich. Sekcja Wzajemnej Pomocy udziela wsparcia ludziom potrzebującym w ramach wolontariatu i pomaga przy organizacji różnych imprez. Odbywają się kursy języków obcych – angielskiego i niemieckiego oraz kursy komputerowe, w których bierze udział liczna grupa studentów SUTW. Uniwersytet współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy. 7 maja odbędzie się wycieczka do Trójmiasta i Szymbarku. Skorzysta z niej 50 emerytów, a wśród nich osoby ze stopniem niepełnosprawności, które otrzymają refundację 60% kosztów wycieczki od PCPR. W Uniwersytecie działają też sekcje:  Sprawnych Rąk, Malarstwa i  Kulinarna, których członkinie, swoimi pracami pochwalą się podczas zbliżających się Dni Obornik Śląskich.

Seniorzy SUTW „Atena” cieszą się każdą chwilą, która jest darem dla każdego człowieka. Wszystko to, co robią, to są sposoby na dobre aktywne życie, na odkrywanie w sobie talentów i na to, żeby nie żyć w bezczynności.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here