Baletnice oczarowały publiczność

144

Na pokaz baletu oczekiwały tłumy

Spektakl zaplanowano na godzinę 18, jednak już kilka minut po 17 zaczęły się zjeżdżać samochody. Wkrótce cały parking przed TCKiS oraz wszystkie wolne miejsca w pobliskich uliczkach zostały zajęte. W holu, z każdą minutą przybywało coraz więcej osób, aż w końcu zrobiły się istne tłumy wystrojonych odświętnie dziadków, babć, cioć i oczywiście samych rodziców. Nie zabrakło też całkiem młodziutkiej publiczności. Największe fanki baletu poprzebierały się w stroje baletnic z niecierpliwością oczekując pod drzwiami sali, w której miał się odbyć pokaz. Wokół unosiła się woń kwiatów, zakupionych przez bliskich dla ich pociech. Drzwi otwarto o godz. 17.55. Tłumy przepychały się wąskim przejściem, każdy biegł by zająć jak najlepsze miejsce.

Występ okazał się wspaniałym widowiskiem

Zgromadzonych miłymi słowami przywitała prowadząca naukę baletu Katarzyna Długosz, właścicielka Stadia Tańca Klasycznego Sofija. Już po chwili na scenę zgrabnymi kroczkami wbiegła pierwsza grupa taneczna, którą przywitały gromkie brawa. Naprzemiennie na scenie występowały trzy grupy wiekowe. W momencie gdy pojawiła się grupa najmłodsza, na sali dało się słyszeć roztkliwione „Ooooo, jakie one słodkie„. Kolorowe baletniczki, w wysoko upiętych, posypanych brokatem włoskach prezentowały w swym tańcu mnogość figur tanecznych. Chwilami troszkę nieporadnie, nieraz tracąc równowagę, ale z taką gracją i zaangażowaniem, że nie sposób było się nie zachwycić! Oprócz kolejno występujących grup, swoje występy miały także solistki. I tu zaprezentowano już pełen profesjonalizm! Wydawało się jakby dziewczęta malowały swoimi ruchami różnorakie historie, nadając im wiele ekspresji, niemal emanując nastrojami i uczuciami – raz złości i agresji, raz miłości i łagodności. W występach grupowych z łatwością można było wypatrzyć tancerki, które prowadziły pozostałe, śmiało przechodząc od figury do figury, jakby to była dla nich błahostka. Rewelacyjne tło dla całości stanowiła świetnie zgrana z układami muzyka, której w żaden sposób nie można by zaszufladkować gdyż zaprezentowano utwory z różnych epok i różnych gatunków. Były więc wzruszające klasyki, współczesne beat`y niczym z filmu „Step Up”, ostre rockowo-metalowe brzmienia, a nawet Czesław Niemen! Każdy występ okraszony był zupełnie nowym strojem tancerek – również dopasowanym do charakteru melodii i tańca. Dziewczynki miały sceniczne makijaże, a w zależności od utworu, oprócz wypracowanych ruchów eksponujących konkretne nastroje pracowały również mimiką twarzy, czasem wesoło uśmiechnięte, czasem poważne, innym razem nawet groźne.

Ten wyśmienity pokaz dziewczęta zawdzięczają własnej, ciężkiej pracy

Na zakończenie na scenę wracały kolejne grupy taneczne, począwszy od najmłodszej. Dziewczynki stały na scenie w taki sposób, aby przybyli na pokaz bliscy mogli je z powodzeniem sfotografować, sfilmować, ucałować, a także wręczyć kwiaty. W ten sposób po kolei oklaskano i sfotografowano wszystkie grupy, by na końcu ująć je wszystkie na jednym, wspólnym zdjęciu, z dumną ze swych podopiecznych instruktorką Katarzyną Długosz i Barbarą Książczyk. Najmłodsze dziewczynki zapytane czy się stresowały, odpowiadały: – Troszkę tak, ale potem trema minęła. Było bardzo fajnie. Starsze twierdziły, że miały dużo stresu przed występem: – Pracowałyśmy z tym repertuarem 3 miesiące. Bardzo chciałyśmy, żeby wszystko dobrze poszło. I udało się!. Roześmiane i szczęśliwe twarze tancerek potwierdzały ich zadowolenie.

– Dziewczęta ćwiczą w różnych grupach wiekowych, a każda z nich spotyka się 2 razy w tygodniu. Młodsze na ok 50 minut, a najstarsze, najbardziej zaawansowane nawet na dwaipółgodzinne treningi – powiedziała nam Katarzyna Długosz w przerwie między kolejnymi zdjęciami ze swymi uczennicami.

Z pewnością było to jedno z większych i wartych obejrzenia widowisk w Trzebnicy. Kto nie był na nim obecny, powinien czuć się zachęcony do obejrzenia kolejnego. Dziewczętom zaś życzymy dalszych sukcesów i samozaparcia w dalszej pracy, tym bardziej, że w maju i czerwcu dziewczęta z grupy zaawansowanej zdobyły wiele tytułów, pucharów i medali na ogólnopolskich festiwalach tańca w Kaliszu, Ostrowie Wlk. i Wrocławiu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here