Ciuchcia niegdyś – ciuchcia dzisiaj

690

Naszym przewodnikiem był ks. Wojciech Tokarz, długoletni proboszcz znajdującej się w pobliżu parafii św. Bonifacego, który w interesujący sposób opowiedział o powojennych dziejach byłego dworca,  został  w 1981 r. zakupiony przez parafię i odremontowany. Obecnie mieści się tam kaplica i salka katechetyczna.

Specjalnym gościem spotkania był także Tomasz Pol, jeden z autorów monumentalnej pracy – monografii wrocławskiej kolei wąskotorowej. Pan Tomasz nadal gromadzi materiały o historii kolejki i prowadzi niezwykle ciekawą stronę internetową:  kleinbahn@interia.pl  (gorąco polecamy!)

Warto także (koniecznie!) odwiedzić odległe o nieco ponad 30 km od Trzebnicy Krośnice (Wierzchowice), gdzie od dwóch tygodni kursuje prawdziwa, odrodzoną jak „feniks z popiołów” kolejka wąskotorowa. W soboty i niedziele na kilkukilometrowej trasie jeździ autentyczna lokomotywka parowa, (ta sama, która czterdzieści lat temu ciągnęła wagoniki do Trzebnicy),  a w dni powszednie pracują lokomotywki spalinowe. Częstotliwość kursów jest następująca: w soboty i niedziele co godzinę od 11 do 18; w pozostałe dni w godz. 11, 14 i 16. Ceny biletów: normalne – 8 zł, ulgowe – 5 zł; dzieci do 3 lat  bezpłatnie. Emocje i sentymentalne wspomnienia – bezcenne!

 

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here