Budowa S-5 przyspieszona. Przetargi na budowę jeszcze w tym miesiącu!

99

Ekspresówka coraz bliżej

Jak poinformował portal nowagazeta.pl, budowa „eski” będzie największą od 150 lat inwestycją, która zostanie przeprowadzona na terenie naszego powiatu. O budowie tej drogi i ewentualnych korzyściach płynących z jej istnienia mówi się od tak dawna, że chyba już najwyższa pora na przejście od słów do czynu. Tym bardziej, że w pierwotnych planach droga miała powstać na Euro 2012. Plan jej budowy został zatwierdzony przez wojewodę już dawno, ale problemy finansowe wstrzymywały wykonanie tego zadania. Ostatnio realizację drogi planowano wykonać do 2020 roku. Wiadomość z dnia 4 czerwca wnosi optymizm do całej sprawy.

– Przetarg na wykonawców drogi zostanie ogłoszony pod koniec czerwca. Odbędzie się on w dwóch etapach. Wykonawcy wyłonieni w drodze tych procedur podejmą się budowy drogi S-5 w latach 2014-2016 – mówi nam rzecznik wrocławskiego oddziału GDDKiA Michał Nowakowski.

O to, aby budowa drogi rozpoczęła się na początku 2014 roku zabiegali nasi lokalni politycy. Włodarze podpisali apel oraz list intencyjny z prośbą o przyspieszenie budowy drogi S-5. O jak najszybsze wykonanie inwestycji zabiegał także poseł ziemi trzebnickiej Marek Łapiński, który przewodniczy zespołowi poselskiemu ds. budowy dróg ekspresowych S-3 i S-5. Rada Ministrów na budowę odcinka drogi od Korzeńska do Wrocławia o długości ok. 50 km zabezpieczyła kwotę 2,5 mld złotych. – Budowa drogi ekspresowej S-5, o którą zabiegałem w swej pracy poselskiej jest szansą na faktyczny rozwój gospodarczy Trzebnicy i całego powiatu. Decyzja Rady Ministrów o zatwierdzeniu finansowania budowy w kwocie 2,5 mld zł dla odcinka w powiecie trzebnickim (Wrocław-Korzeńsko) i dzisiejszy podpis premiera Donalda Tuska uruchamia inwestycję. Już sama budowa będzie wiązała się z ożywieniem gospodarczym w powiecie. Natomiast równolegle powinien trwać proces stworzenia strefy aktywności gospodarczej, generującej nowe, dobre miejsca pracy w sąsiedztwie drogi ekspresowej oraz sieci dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Nad tym pracuje Starostwo Powiatowe. Zadaniem samorządów będzie wykorzystanie szansy na pozyskanie nowych inwestorów w ramach nowo utworzonego obszaru specjalnej strefy ekonomicznej oraz obszarów wsparcia branży przetwórstwa rolno – spożywczego na terenach wiejskich – informuje nas Marek Łapiński.

Samorządy oczywiście cieszą się na tę inwestycję oraz szanse na rozwój ekonomiczny, którą wraz z nią otrzymują. Rozwój gospodarczy regionu to nie wszystko – mieszkańcy będą mogli szybko i sprawnie (bez problemów typu korek w Krynicznie) dojechać do Wrocławia. Droga krajowa nr 5 zostanie znacznie odciążona, a co za tym idzie, wzrośnie nasze bezpieczeństwo. Odkąd temperatury „wskoczyły na plus”, budowa odcinka drogi w Korzeńsku idzie pełną parą. Korzystając z okazji dodajmy, że ta mała, urocza wioska znajdująca się na granicy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego dzięki tej inwestycji znalazła się w centrum zainteresowania osób zajmujących się tematem budowy „eski”. Pozostaje wyrazić nadzieję, że budowa drogi nie utknie na jakimś abstrakcyjnym etapie proceduralnym i wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami.

W oczekiwaniu na wycenę

Inną grupą społeczną, która cieszy się na przyspieszenie terminu budowy drogi, są właściciele nieruchomości idących pod budowę tej inwestycji. Ale czy przyspieszenie inwestycji wiąże się w szybszą wypłatą odszkodowań za wywłaszczone grunty? Ta sprawa toczy się w trybie osobnym i niezależnym od budowy drogi ekspresowej. Nieoficjalnie wiemy, że byli właściciele nieruchomości w sprawie otrzymania wyceny za grunt na dzień dzisiejszy nie wiedzą nic. Póki co, mogą próbować dowiedzieć się telefonicznie na jakim etapie znajduje się ich sprawa. Więcej informacji będzie można uzyskać od Urzędu Wojewódzkiego w połowie lipca. Przypomnijmy, że mieszkańcy powiatu chcą po prostu poznać kwotę odszkodowania, którą otrzymają za utracone ziemie. Drogę od uzyskania dokumentu z konkretną kwotą odszkodowania do fizycznej wypłaty pieniędzy dzieli ogromny moloch biurokratyczny. A póki co, z ogromem pracy próbują uporać się rzeczoznawcy wyłonieni drogą przetargu przez Urząd Wojewódzki. W tej chwili wykonują wyceny poszczególnych działek. A jest co szacować – tereny, które podlegają procedurze wywłaszczenia przedstawiają się następująco: w gminie Żmigród 155 nieruchomości, Wisznia Mała – 177, Prusice – 68, Trzebnica – 108. Rzeczoznawcy w pierwszej kolejności dokonują wycen nieruchomości zabudowanych. Na tym sprawa wyceny jednak się nie kończy, bo Urząd Wojewódzki jest zobowiązany do sprawdzenia zawartości merytorycznej operatów. Dopiero po tym procesie właściciele nieruchomości dostaną wyciąg z operatu z konkretną kwotą. O tym jak będzie przebiegać budowa drogi oraz procedura wypłaty odszkodowań, będziemy Państwa informować.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here