Deszczowe Boże Ciało

85

Celem uroczystości Bożego Ciała jest uczczenie ustanowienia Eucharystii przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. To właśnie w tym dniu wszyscy chrześcijanie wspominają przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Nieodłącznym elementem tego święta jest procesja ulicami miasta, podczas której trzebniczanie z obu parafii mogli zjednoczyć się we wspólnej modlitwie.

Podobnie jak rok temu Msza św. odprawiona została na ołtarzu polowym obok bazyliki i koncelebrowana przez księży obu parafii. Przewodniczył jej ks. Jerzy Olszówka, a homilię wygłosił ksiądz dziekan Bogdan Grabowski. Podczas tegorocznej uroczystości przez cały czas było pochmurno i chłodno. W pewnym momencie zaczął nawet padać deszcz, który co prawda po chwili przestał, ale do końca Mszy parafianie musieli jeszcze kilka razy rozkładać parasolki.

Tuż po nabożeństwie wierni wyruszyli w procesji ulicami miasta, zatrzymując się przy czterech przygotowanych wcześniej ołtarzach. Mieszkańcom towarzyszyła podobnie jak co roku Trzebnicka Orkiestra Dęta oraz Chór św. Jadwigi z bazyliki.

Pierwszy ołtarz znajdował się tradycyjnie przy bazylice i został przygotowany przez siostry boromeuszki. Siostry użyły przepiękny dywan z kwiatowych płatków. Wcześniej siostry prosiły o pomoc mieszkańców, aby przynosili kwiaty i płatki, posegregowane według kolorów.

Drugi ołtarz ustawiony został przy obelisku II Armii Wojska Polskiego, trzeci przy budynku Straży Pożarnej (przygotowany został przez strażaków), a ostatni w Rynku.

Podczas procesji wierni w skupieniu modlili się i śpiewali religijne pieśni. Dziewczynki oczywiście sypały kolorowe kwiaty, a w niektórych oknach można było zobaczyć obrazy, kwiaty i różne emblematy religijne.

Przez całą procesję pogoda okazała się łaskawa i choć było pochmurno, to jednak sucho. Deszcz zaczął padać dopiero podczas zakończenia uroczystości, która odbyła się w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here