Kradną na potęgę. Uwaga na złodziei!

78

Kontrolowali pieszych i kierowcówTrzebnicka policja apeluje o rozsądek. – Często padamy ofiarą przestępstwa ze względu na swoją lekkomyślność, łatwowierność i brak troski o swoje mienie. Jak mówi powiedzenie „okazja czyni złodzieja” i to my czasami swoim zachowaniem  dajemy złodziejowi „zachętę” do kradzieży. Takim przykładem może być  telefon komórkowy pozostawiony w szatni sportowej w szkole, na orliku, w kieszeni odzieży powieszonej na wieszaku w poczekalni. Również pozostawiona „na widoku” w samochodzie torebka, czy  na ladzie w banku, czy w sklepie może stać się łakomym kąskiem dla złodzieja – przypomina Iwona Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.

Jak dodaje policjantka, nie zachowujemy również ostrożności w stosunku do osób, które przychodząc do naszych domów, oferują do sprzedaży atrakcyjne towary po „korzystnej” cenie. Nadal wykorzystywane są osoby w podeszłym wieku lub samotnie mieszkające. – Oszuści wchodzą do tych osób  pod różnymi pretekstami, np. prosząc o wodę lub powołując się na osoby urzędowe. Czasem przedstawiają się jako: listonosz, policjant, pracownik ZUS-u, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego, albo innych instytucji. Nawet, gdy wychodzimy tylko na chwilkę  z mieszkania, czy z domu należy zawsze zamykać drzwi na klucz. Złodzieje nie działają tylko „pod przykrywką” w nocy,  ale również w dzień, czym nie wzbudzają większego zainteresowania się nimi przez sąsiadów – wyjaśnia mechanizmy działania przedstawicielka policji

Złodzieje kieszonkowi działają tam,  gdzie jest duże skupisko ludzi; najczęściej można ich spotkać na targowiskach, w sklepach, czy w supermarketach. Kieszonkowcy działają niepostrzeżenie i bardzo szybko wykorzystują każdy błąd, i moment naszej nieuwagi. – Stąd przypominamy, by nie trzymać portfeli w tylnych kieszeniach spodni, na wierzchu, w  otwartych  torebkach czy koszykach. Stosujmy zasadę „ograniczonego zaufania” do nieznajomych. Gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia  że mamy do czynienia z oszustem, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 – mówi oficer prasowy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here