Kolejny Festiwal Zdrowia za nami…

195

Decyzja o tym, że kolejny Festiwal Zdrowia ma się odbyć zapadła już po zakończeniu poprzedniego festiwalu.

W tym roku postanowiliśmy zorganizować imprezę w maju, aby część atrakcji zorganizować na dworze. W ubiegłym roku pogoda zadecydowała, że wszystkie działania trzeba było prowadzić w budynku – powiedziała Bożena Kołpak, dyrektor Ośrodka Zdrowia w Wiszni Małej.

Przygotowania trwały od wiosny. Najtrudniej było pozyskać specjalistów, którzy mieliby wolny czas w terminarzu, a także sponsorów, którzy opłaciliby ich pracę. Trzeba było wszystkim zorganizować stanowiska pracy, zaopatrzyć się w odczynniki i testy do badań, zorganizować zabawy dla dzieci, konkursy, loterie, nagrody, kupony, oprawę muzyczną, nagłośnienie itd. To wymaga za każdym razem dużo pracy, czasu i energii.

Jak poinformowała pani dyrektor największe podziękowania za zaangażowanie, zapał i pracę niejednokrotnie  w wolnym czasie należą się pracownikom przychodni.

Wiem, że zawsze mogę liczyć na ich pomoc w realizacji moich nawet najdziwniejszych pomysłów i planów. Jestem dumna, że mogę kierować  tak zgranym i pełnym dobrej energii zespołem  ludzi – oznajmiła nam Bożena Kołpak.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 10

W tym roku od samego początku do dyspozycji pacjentów był pulmonolog, który w czasie konsultacji wykonywał również badanie spirometryczne, pozwalające na ocenę stanu płuc i oskrzeli. Podczas konsultacji urologicznych pacjenci byli badani przez specjalistę, mieli wykonane badanie USG prostaty oraz badanie PSA (badanie krwi w kierunku wykrycia zmian nowotworowych prostaty). Podczas imprezy można było zbadać słuch i ewentualnie dobrać aparat słuchowy oraz wzrok i dobrać okulary. W gabinecie zabiegowym od samego rana było mierzone ciśnienie krwi, poziom glukozy i hemoglobiny glikowanej. Pacjenci, u których wystąpiły nieprawidłowości bezpłatnie otrzymywali glukometry. W laboratorium wszyscy chętni mogli zrobić sobie badania morfologiczne krwi, z których mogły korzystać zarówno dzieci jak i dorośli.

W gabinetach stomatologicznych dzieci miały wykonywane przeglądy stanu uzębienia. Zainteresowane osoby mogły skorzystać także z porad dietetyczki. Ponadto Ośrodek Zdrowia ufundował szczepienia przeciw grypie dla tych, którzy z różnych przyczyn w tym roku jeszcze się nie zaszczepili. Osoby chętne były badane przez lekarza i po pozytywnej kwalifikacji bezpłatnie szczepione.

Na placu przed przychodnią rozłożony był namiot Akademii Pierwszej Pomocy z Wrocławia. Do dyspozycji pacjentów były stanowiska z fantomami. Można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, poćwiczyć resuscytację krążeniowo – oddechową, nauczyć się udzielania pomocy przy zadławieniach i zakrztuszeniach, samobadania piersi na fantomach, a także przećwiczyć układanie w prawidłowej pozycji osób, które uległy wypadkowi lub zasłabły.

Przygotowane były specjalne fantomy dla dzieci sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Były to pluszowe miśki z wbudowaną elektroniką. Jeśli dziecko dobrze wykonało czynności resuscytacyjne zapalały się zielone lampki, jeśli był błąd – czerwone.

Podczas całej imprezy grała muzyka i odbywały się zabawy i konkursy dla dzieci.

Było mnóstwo balonów, baniek mydlanych, malowanie twarzy, konkursy plastyczne i bardzo dużo nagród.

Wszystkie dzieła naszych małych artystów można będzie podziwiać na wystawie w przychodni.

Każde dziecko, które odwiedziło Festiwal Zdrowia zostało bogato obdarowane prezentami – dodała pani dyrektor.

We wszystkich punktach konsultacyjnych pacjenci korzystający z badań otrzymywali kupony, które należało wypełnić i wrzucić do urny. Im więcej badań tym większa była szansa na wygraną.

O godzinie 14 na zakończenie całej imprezy rozlosowano atrakcyjne nagrody. Do wygrania były dwa podwójne  bilety na koncert Golec Orkiestra i waga łazienkowa.

Koszt imprezy…

Koszy finansowe nie zostały jeszcze policzone. Najwyższe koszty związane są z pracą specjalistów, ale o to zadbali nasi sponsorzy. Szacuję, że koszty poniesione przez przychodnię powinny zamknąć się kwotą ok. 3000zł. Myślę, że każde środki wydane na profilaktykę i zapobieganie chorobom są niższe od kosztów leczenia – poinformowała nas dyrektor, Bożena Kołpak, i dodaje po chwili:

Już w ubiegłym roku mówiłam, że festiwal wpisuje się na stałe do naszego kalendarza, a ja staram się nie rzucać słów na wiatr. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to spotykamy się za rok. Pod względem organizacyjnym oceniam festiwal bardzo dobrze, ale myślę, że Polacy nie mają jeszcze tej świadomości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie ma zwyczaju zgłaszania się na badania i do lekarza profilaktycznie, zanim wystąpią jakieś dolegliwości. Byliśmy przygotowanie na przebadanie większej ilości pacjentów.

Pani dyrektor podkreśla także, że ludzie nie chcą uczyć się pierwszej pomocy. Nie ma w społeczeństwie przekonania, że w sytuacjach ekstremalnych pogotowie ratunkowe może nie zdążyć. Od naszej wiedzy i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy może zależeć niejednokrotnie życie naszych najbliższych. Przecież nikt nie wie kiedy dziecko się zadławi albo najbliższa nam osoba straci przytomność.

Jeśli chodzi o przygotowanie festiwalu to korzyści z jego organizacji dla pacjentów są ogromne. Do specjalistów w ramach umowy z NFZ trzeba czekać miesiącami. Na leczenie prywatne nie każdego stać. Na takiej imprezie konsultacje są profesjonalne i całkowicie bezpłatne dla pacjenta. Wcześnie wykryte nieprawidłowości można szybko usunąć. Choroby wychwycone w początkowym stadium zaawansowania dają się łatwo leczyć.

Ponadto wiedza z pierwszej pomocy potrzebna jest każdemu. Nie wiemy kiedy może ona przydać się w praktyce. Na takiej imprezie poza teorią można wykonać ćwiczenia praktyczne. Każdy z nas pewnie kiedyś uczył się pierwszej pomocy, czy to w szkole, czy na kursie prawa jazdy, ale co z tego pamiętamy? Taką wiedzę trzeba utrwalać i przypominać. Dla pracowników również była to okazja do odświeżenia wiedzy z tego zakresu. Na co dzień nie mamy dostępu do fantomów.  Jeśli zdarzy się, że w naszej obecności ktoś zasłabnie, straci przytomność, czy się zadławi, to na ćwiczenia jest już za późno, trzeba działać.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here