Mamo kocham Cię!

136

Jak archiwalne wieści donoszą Dzień Matki obchodzony jest w Polsce już od 90 lat. Ale podziękowania matkom za trudy ich rodzicielskich powinności słano już przed wiekami. „Mamo, Mamo, ja Cię kocham”, nie od dzisiaj jest prawdziwym zawołaniem córek, synów i dalszego potomstwa. W Trzebnicy i regionie Święto Matki obchodzone było w tym roku najdostojniej w przedszkolach i w niektórych szkołach. My udaliśmy się 26 maja do Malina, miejscowości w gminie Wisznia Mała, by uczestniczyć w gminnej imprezie, z okazji Dnia Matki i Ojca zorganizowanej przez panią sołtys, Radę Sołecką, Stowarzyszenie Odnowy Wsi, radnego Franciszka Owsiańskiego, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji. Niezawodnymi w przygotowaniu i przebiegu imprezy byli (obok już wymienionego): Dorota Kuleta, Marzanna Jurzysta – Ziętek, Mariola Blecharczyk.

Organizatorzy zastanawiali się już od południa, czy pogoda nie pokrzyżuje planów imprezy na świeżym powietrzu. Na wszelki wypadek przygotowano plan zastępczy – w świetlicy. Punktualnie o godzinie 16 rozpoczęły się występy. Na estradzie zainstalował się zespół – orkiestra dęta z Pasikurowic, a niżej chór GOK – u. Na wstępie chór wykonał piosenkę – „Kwiaty Matki”. Wspaniałe wykonanie o matce, kochającym sercu, o miłości matki do swoich dzieci. Następnym utworem była pieśń z powtarzającymi się słowami – „Tu jest twój dom, tu jest twoje miejsce”. Ujmujące za serce melodie były gorąco i serdecznie oklaskiwane przez przybyłe mamy i zaproszonych gości. Następnymi artystami były dzieci z przedszkola w Szewcach Mały Szewczyk. 3 i 5- latki recytowały życzenia dla mam i śpiewały pioseneczki skierowane do mam – „Mamo kocham Cię”. Ich występ bez tremy zahamowań starannie oddawał uczucia artystów. Następnymi jako zobaczyliśmy przed podium była grupa dziewcząt zapowiedziana jako – Dzieci z Malina. Ich występ treściami skierowany do mam miał specyficzną wymowę, wyrażał odrobiną humoru. W piosence –”Nasza Mama słyszeliśmy” – „nasza mama myślami daleko, codziennie przypala mleko…”.

Najmłodsi artyści zostali słodko nagrodzeni koszem słodyczy. Po występach młodych nastąpił czas na starszych. Orkiestra dęta dała popis swych muzycznych umiejętności pod kierunkiem Jana Lukaska, wykonując kilka znanych melodii, oddających nastrój imprezy. Niska temperatura zmusiła organizatorów do przeniesienia dalszego ciągu imprezy do świetlicy. Tam czekały na zebranych stoły z gorącą herbat i kawę oraz ciasto przygotowane przez miejscowe panie. Gdy zainstalowano mikrofony usłyszeliśmy minikoncert znanej artystki Estery Wrony, a w nim piękną melodię o treści: „Na świecie mamy, są takie same, wszystkie są stale zabiegane, gorąco kochające…” Następną wykonawczynią była  Anna Wojtas, rodowita malinianka. Zrezygnowała z występów w świetlicy, wychodząc na wolne powietrze. Tam na podium dała koncert łapiący za serce. Już pierwsza piosenka – „Mamo wołam Twoje imię…” ujęła publiczność i wywołała łezkę wzruszenia. Annę słyszeliśmy po raz pierwszy. Tak wspaniałego głosu długo nie słyszałem. Po występie rozmawialiśmy chwilkę. – Śpiewam okazjonalnie – powiedziała. – Zawodowo zajmuję się tłumaczeniem z języków obcych. Jestem tłumaczem przysięgłym z języka niemieckiego. Znam również dobrze angielski. Chętnie uczestniczę w życiu naszej miejscowości. Podjęłam naukę wokalu. Nie było to moje życie, choć potem próbowałam na kilku konkursach piosenkarskich… Znajome Anny podpowiadały, że jest ona osobą aktywną i chętną do pracy na rzecz Malina. Podczas całe imprezy był obecny wójt Jakub Bronowicki i przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Ottebreit.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here