Ile nas kosztuje opieka nad bezdomnymi zwierzętami?

987

Trzebnica

Miasto założyło stronę, na której zobowiązało się umieszczać zdjęcia oraz informacje na temat bezdomnych psów złapanych na terenie gminy. Być może któryś z mieszkańców rozpozna swojego zagubionego czworonoga lub zechce zostać jego nowym właścicielem. Na stronie znajduje się informacja, że niestety coraz więcej bezpańskich psów pojawia się na ulicach, szczególnie w okresie wakacji, kiedy zwierzak staje się problemem dla właścicieli wyjeżdżających na urlop. Bezdomne psy z terenu gminy są wyłapywane i odwożone do schroniska w Raciborzu oraz do schroniska w miejscowości Przyborówko koło Poznania. Przewiezione do schroniska psy podlegają niezbędnym szczepieniom ochronnym oraz przebadaniu przez lekarza weterynarii. Gmina w roku 2012 odłowiła 17 bezdomnych zwierząt. Koszty związane z ich schwytaniem oraz ich utrzymaniem wyniosły ponad 28 tys. złotych.

Wisznia Mała

Na terenie tej gminy dwukrotnie przeprowadzano interwencyjny odłów psów (w jednym przypadku na zgłoszenie Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy). W obu przypadkach usługę wykonała firma Krzysztofa Żurka z Bychowa „Zwalczanie Szkodników i Biokontrola Komarów”. Ze względu na znaczne problemy z przyjmowaniem zwierząt do schronisk, w przypadku porzuconych lub zagubionych zwierząt, które nie stwarzają zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt są tymczasowo przetrzymywane u osób prywatnych, wyrażających chęć pomocy na terenie obiektów należących do gminy Wisznia Mała. W przypadku znalezienia takich zwierząt urzędnicy bezzwłocznie umieszczają informację na stronie internetowej urzędu, na portalach ogłoszeniowych, wraz z informacjami dotyczącymi tych zwierząt. Dom dla psa udaje się znaleźć zazwyczaj w krótkim czasie. W ubiegłym roku na terenie gminy odłowiono 16 bezdomnych psów, z czego 13 przekazano do adopcji, a jeden z nich znalazł właściciela. Dwa z odłowionych psów zostały uśpione – jeden ze względu na obrażenia odniesione w zderzeniu z samochodem, drugi ze względu na zagrożenie, które stwarzał swoim agresywnym zachowaniem. Taki też jest proceder w przypadku wszystkich odłowionych zwierząt, które stwarzają zagrożenie dla osób postronnych. Na realizację zadań związanych z odłowem oraz opieką nad bezdomnymi zwierzętami gmina przewidziała kwotę 5 tys. zł za rok. Rzeczywiste koszty wyniosły 3 tys. złotych.

Prusice

1 maja tego roku gmina podpisała umowę na odławianie zwierząt z firmą OLVET. Firma ta posiada schronisko w miejscowości Żychlin i tam też są transportowane odłowione zwierzaki. Do tej pory bezdomne zwierzęta odławiała ta sama firma, odbywało się to jednak na zgłoszenia . Do chwili podpisania umowy koszt utrzymania zwierząt bezpańskich był uzależniony od czasu ich przebywania w schronisku i oddania ich do adopcji. W ubiegłym roku zostały odłowione z terenu gminy  53 bezdomne zwierzęta, z czego dla  50 znaleziono nowych właścicieli. Od 1 maja za odławianie i pobyt w schronisku będzie stała opłata ryczałtowa w kwocie 3,5 tys. zł za miesiąc. 

 Żmigród

Gmina Żmigród  ma umowę na odławianie bezpańskich zwierząt podpisaną z firmą Krzysztofa Żurka. Miasto podpisało również umowę z gminą Głogów, która posiada schronisko we Wróblinie Głogowskim. W ubiegłym roku odłowiono 14 psów, z czego 6 znalazło nowych właścicieli. Na odłów i opiekę nad bezdomnymi psami zapłacono sporo, bo ponad 50 tys. złotych.

Oborniki Śląskie

Schwytane zwierzęta są odwożone do schroniska w Żychlinie. Urzędnicy podali nam informację, że zdarzają się liczne przypadki interweniowania w sprawie bezdomnych  psów, które po próbie odłowienia, okazują się zwierzętami nieprawidłowo przetrzymywanymi przez właścicieli. Koszty takich interwencji ponosi nie kto inny jak urząd. Właściciele są wtedy pouczani o sposobie przetrzymywania zwierzęcia w taki sposób, aby nie zakłócać spokoju otoczenia. Gmina przewiduje także możliwość sterylizacji bezdomnych psów i kotów. Miasto umowę z osobą, która zajmuje się odławianiem zwierząt, ma podpisaną… „ustnie”(sic!). O tym jednak napiszemy osobny artykuł. W tym roku na koszt gminy wysterylizowano już dwie kotki i jedną suczkę. W 2012 roku wyłowiono 48 psów i 32 koty. Koszty poniesione przez gminę to niecałe 25 tys. złotych.

Zawonia

Usługa odławiania psów zlecana jest firmie Krzysztofa Żurka z Bychowa. Dotąd znaleziono właścicieli dla siedmiu psów. Gmina w chwili obecnej opiekuje się sześcioma psami. Nie ma podpisanej umowy ze schroniskiem, gdyż jak twierdzą urzędnicy, schroniska odmawiają przyjęć psów i podpisywania umów. W 2012 r. na terenie gminy odłowiono 4 bezpańskie psy. Koszty poniesione przez gminę z tytułu odłowienia,karmienia,sterylizacji i innych usług weterynaryjnych wyniosły ponad 3,5 tys. złotych.

 

Koszty utrzymania zwierząt w schronisku, jak widać, do najmniejszych nie należą. Bardzo różne są też kwoty, które gminy przeznaczają na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami oraz ilość odłowionych zwierzaków. Jedyną szansą na zmniejszenie tych kosztów jest szybka adopcja zwierząt lub znalezienie dla nich domu jeszcze przed oddaniem ich do schroniska. Zastanówmy się więc, czy może znalazłoby się na naszym podwórku miejsce dla nowego, psiego domownika? Bezdomny pies, który zostanie zaadoptowany przez nowego właściciela, potrafi się odwdzięczyć bezgraniczną wdzięcznością, miłością oraz dozgonnym przywiązaniem do nowego pana. W kolejnych numerach naszej gazety będziemy zamieszczać zdjęcia zwierząt czekających na nowy dom.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here