Trzebniczanie gościli misjonarza z Peru

564

„Wakacje to dla misjonarza nie tylko czas wypoczynku. To również poszukiwanie funduszy na kolejny okres pracy misyjnej, oraz spotkania z ludźmi, wśród których może on dzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Nie inaczej jest ze mną…” napisał na swojej stronie internetowej: http://misjonarz.wordpress.com/ ks. Mariusz Dębski, którego gościliśmy w Trzebnicy w piątek, 10 maja. Spotkanie z misjonarzem odbyło się w sali „Retro” Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu i zorganizowane zostało pn. „Z Trzebnicy w Andy, czyli Peru Okiem Misjonarza”. Spotkaniu towarzyszyła także wystawa fotografii z Peru, którą można było obejrzeć na korytarzu tuż po wejściu do ośrodka kultury.

Na początku misjonarza oraz licznie przybyłych gości powitał dyrektor TCKiS Adam Waz. Na spotkaniu obecny był także Mateusz Stanisz, do którego ks. Mariusz skierował szczególne podziękowania, ponieważ to on był właśnie pomysłodawcą i organizatorem tego spotkania.

Ksiądz Mariusz w ciągu dwóch godzin w bardzo interesujący sposób opowiadał o życiu, zwyczajach i kuchni mieszkańców Peru oraz o pracy na misji. Uczestnicy spotkania poznali wiele ciekawych, nieznanych dla nich faktów z życia tego odległego kraju. Prezentowane były także liczne zdjęcia potwierdzające opowieść księdza misjonarza. Ks. Mariusz wyświetlił też kilka filmików, przedstawiających jego działania. To właśnie dzięki nim mogliśmy na własne oczy zobaczyć trud pracy misjonarza.

Dla Europejczyków praca na misjach w Peru jest niezwykle trudna, ze względu na warunki klimatyczne, polityczne i językowe. Dodatkowa trudność to wysokość, na jakiej ks. Mariusz pracuje. Przyzwyczajenia, mentalność tych ludzi to również poważna trudność i wyzwanie. Tego wszystkiego ks. Mariusz musiał się nauczyć.

W ostatniej części spotkania ks. Mariusz chętnie odpowiadał na pytania, których nie brakowało. Duże zainteresowanie wzbudziła koka, a także zwyczaje panujące w Peru.

W czasie spotkania zainteresowani mogli także zakupić ręcznie wykonane przez mieszkańców Peru gadżety, wśród których znalazły się m. in. breloczki, długopisy, torby czy chusty.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here