Wyspiarska Dalmacja. Najpiękniejszy region Chorwacji.

1838

Historyczna kraina pełna atrakcji

Ta historyczna kraina położona nad brzegami Adriatyku zajmuje spory i dość zróżnicowany obszar. Długie, liczące sobie blisko 400 kilometrów wybrzeże już samo w sobie jest wyjątkowo atrakcyjne, a przecież na gości czeka tu jeszcze około tysiąca wysp. Niektóre z nich już dawno stały się popularnymi celami podróży, inne czekają na swych odkrywców. Nie brak tu również miast pełnych zabytków, po których można spacerować godzinami. Prym wiedzie tu oczywiście Dubrownik, jednak nie tylko on przyciąga turystów. Równie popularny jest Split, który stał się popularnym letniskiem jeszcze w czasach Imperium Rzymskiego. Swą willę miał tu sam cesarz Dioklecjan, który chętnie przybywał na wakacyjny wypoczynek do słonecznej Dalmacji. Ciekawym miastem dalmatyńskim jest również Zadar, kuszący antycznymi ruinami i pięknymi przykładami architektury renesansowej.

 

Najpiękniejsze wyspy Dalmacji

Choć tutejsze miasta są piękne i ciekawe, turyści najchętniej odwiedzają Wyspy Dalmatyńskie. Z licznych wysp znajdujących się na terenie Dalmacji, na szczególną uwagę zasługuje górzysta wyspa Hvar. Jej zróżnicowana linia brzegowa sprawia, że turyści mogą tu wypoczywać w malowniczych zatoczkach, wdychając zapach lawendy. Ta roślina jest tak popularna na wyspie, że Hvar często bywa określany mianem „lawendowej wyspy”. Przybywający na tę wyspę turyści mogą liczyć na dobrą pogodę, gdyż należy ona do jednych z najlepiej nasłonecznionych miejsc w Chorwacji.

 

Kolejną wyspą, którą docenili turyści, jestKorcula. Tu miał narodzić się sam Marco Polo, którego dom jest jednym z najciekawszych obiektów na wyspie. Na tej górzystej wyspie znajduje się jeden z najpopularniejszych kurortów w Chorwacji – Vela Luka, w której zabudowie dominują hotele i pensjonaty. Vela Luka zapewnia nie tylko doskonałe warunki wypoczynku, ale także możliwość odwiedzanie innych zakątków Dalmacji. Dzięki promom można się stąd dostać zarówno na tereny pobliskich wysp, można też wybrać się na wycieczkę do Splitu.
Trzecią znaną wyspą Dalmacji jest Mljet. Pokryta lasami zachwyca swą spokojną atmosferą. Na całej wyspie można znaleźć tylko jedną stację benzynową, a o większych miastach można tu zapomnieć. W tym wiejskim regionie można jednak znaleźć ciszę i spokój, tak ważne dla wielu turystów. Najbardziej znaną miejscowością na tej wyspie jest Sobra, natomiast największą atrakcję stanowi tu Park Narodowy Mljet.

Słoneczna i malownicza Dalmacja jest idealnym miejscem na rodzinne wczasy. Pełna niezwykłych atrakcji posiada swój niezwykły urok, któremu trudno się oprzeć. Historyczne miasta, piękne krajobrazy i radosna atmosfera tworzą tu wyjątkowy klimat.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here