Trzebnica ogłasza przetarg na odbiór śmieci

87

Już od 1 lipca będzie obowiązywała nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami. To, co jest najważniejsze to fakt, że „właścicielem” wyprodukowanych przez nas śmieci będzie gmina i to ona zajmie się odbiorem śmieci zmieszanych i segregowanych. Pisaliśmy o tym już wielokrotnie. Nie tak dawno, każdy mieszkaniec domów jednorodzinnych i spółdzielni mieszkaniowej składał w swoim urzędzie deklarację, na podstawie której będzie naliczana opłata, jaką co miesiąc będzie wpłacał na konto gminy. W imieniu wspólnot mieszkaniowych takie informacje przekazali zarządcy i administratorzy.

Oczywiście każda z gmin w drodze uchwały przygotowała stawki, jakie będą obowiązywały za wywóz śmieci. Przypomnijmy, że te stawki w Trzebnicy wyglądają następująco: 18 zł w przypadku oddawania śmieci zmieszanych i 11 zł na segregowane odpady, a 9 zł w przypadku rodzin mających co najmniej trójkę dzieci. Jednak czy te stawki pozostaną niezmienione, dowiemy się po wyniku ogłoszonych przetargów. Bo przecież może okazać się, że firmy, które startują w przetargu zaproponują cenę niższą lub wyższą za wywóz śmieci. I wtedy radni te uchwalone przez siebie stawki będą musieli zmienić.

Teraz gminy przystępują do ogłaszania przetargów, które pozwolą wyłonić przedsiębiorcę odpowiedzialnego za odbiór śmieci z terenu gminy. Przeglądając strony internetowe Biuletynu Informacji Publicznych zauważyliśmy, że Trzebnica rozpisała przetarg na wywóz śmieci. Nie wiemy dlaczego przetarg został zamieszczony w zakładce: „przetargi wydziału techniczno – inwestycyjnego”, a nie np. w zakładce „wydziału rolnictwa i ochrony środowiska”, czy w ogóle na głównej stronie BIP. Nie mamy też informacji, czy przetarg ogłoszono również w prasie, a jeśli tak to, w której. Mieszkańcom na pewno zależy, aby do przetargu wystartowała jak największa ilość firm, bo dzięki temu, ceny mogą być niższe. Więc gmina ogłaszając ten bardzo istotny przetarg powinna zrobić to poprzez różne dostępne media.

Termin otwarcia ofert nastąpi 22 maja. Jak czytamy w urzędowym dokumencie, z daną firmą zostanie podpisana umowa na okres 1 roku (od 1 lipca do 30 czerwca 2014).

Czy trzebnicka spółka komunalna Wodnik, która od lat świadczy usługi wywozu śmieci, wystartuje w ogłoszonym przetargu? O to zapytaliśmy prezes Marię Spalińską: – Zapoznałam się ze specyfikacją przetargu i obecnie się zastanawiam. To czy wystartujemy okaże się w trakcie oficjalnego otwarcia ofert – powiedziała prezes spółki.

Do przetargu zapewne wystartuje za to powołana niedawno gminna spółka ZGK „Ergo”,o czym może świadczyć fakt, że rozpisała ona przetarg na zakup dwóch pojazdów do zbierania odpadów komunalnych. Ogłoszenie przetargu ma nastąpić w czerwcu, więc nawet gdyby Ergo przegrała przetarg na wywóz śmieci,to ten na zakup pojazdów można zawsze anulować. Czy ta spółka zaproponuje ceny niższe niż konkurencja?

Ważna informacja dla osób, które od lipca zadeklarowały, że odpady będą segregowane. Otóż podano informacje o tym, jakie zużyte śmieci powinny znaleźć się w odpowiednich pojemnikach czy też workach. Warto zatem już teraz o tym wiedzieć.

Papier – tutaj trafia wszelka makulatura (książki w miękkich oprawach, gazety, zeszyty, papierowe torby i worki, kartony i wszelkie wyroby z tektury). Nie można wrzucać do tego pojemnika: kalek, papieru faksowego, opakowań tekturowych pokrytych folią aluminiową jak np. opakowań po mleku (te powinny być wrzucane do tworzyw sztucznych), tapet, czy odpadów higienicznych.

Do pojemnika z tworzywami sztucznymi wrzucamy: butelki po środkach czystości czy kosmetykach (np. żelach myjących, płynach do tkanin), plastikowe butelki po napojach, opakowania po żywności (np. po wędlinach, jogurtach), kartony pokryte folią aluminiową, zakrętki, folię z tworzyw sztucznych, puszki po konserwach. Nie wrzucamy: zużytych pojemników po różnego rodzaju smarach czy olejach spożywczych, puszek po farbach, baterii, opakowań po lekach, czy środkach chemicznych.

Do pojemnika z odpadami szklanymi będziemy wrzucać: butelki i słoiki po żywnościach czy napojach, a także szklane opakowania po kosmetykach. Nie będzie można tam wrzucać: porcelany, ceramiki i doniczek, żarówek, szkła żaroodpornego, fajansu, luster szyb samochodowych czy okiennych

Do odpadów zielonych powinny trafić: trawa, liście i drobne gałęzie. Nie mogą tam znaleźć się: resztki z jedzenia pochodzenia roślinnego, obierki i resztki z warzyw i owoców.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here