Przeżyliśy to jeszcze raz

938

Starosta Trzebnicki, Pan Robert Adach zaprosił tarnowskich aktorów z TEATRU NIE TERAZ (TNT) z przedstawieniem „Ballada o Wołyniu”. Nas, oborniczan  powiadomił  i zorganizował transport wicestarosta, Pan Arkadiusz Poprawa.

Spotkaliśmy się w dniu 20 kwietnia 2013 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy. Trzy aktorki przedstawiły wydarzenia z czerwca 1943 roku.

Gdy aktorka weszła na scenę z lalką w ręku i padły imiona: Marcel i Leokadia, na sali Pani Irena Gajowczyk krzyknęła: „to jest moje przeżycie!

Pani Irena jako sześcioletnie dziecko przeżyła tragedię  – ukraińscy nacjonaliści zamordowali jej matkę, ojca, dwóch braci i siostrę, a ona biegła z lalką w ręce. Banderowiec dopadł ją, chwycił za skórę na plecach jak psiaka i zaczął nożem odżynać plecy. Nożem przebił dłoń z lalką. Rzucił ją w mrowisko. Znaleźli ją niemieccy żołnierze – żyła – i żołnierz wypowiedział: „Mein Gott (mój Boże)”- te słowa zapamiętała na całe życie.

A 20 kwietnia w LO ten dramat wołyński kończy się tym , że aktorka przedstawiająca Ukrainkę uderza siekierą w drewniany kloc i mówi : „niczeho ne znaju”.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here