W krainie dziecięcych lektur

134

Wybór daty spotkania z nauczycielami nie był przypadkowy – 8 maja właśnie obchodzony jest Dzień Bibliotekarek, Bibliotekarzy i Bibliotek, stanowiący swego rodzaju kulminację Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. PODM-P w Trzebnicy, w skład którego wchodzi Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy, od początku swojego funkcjonowania aktywnie włącza się w obchody tego jakże ważnego nie tylko dla bibliotekarzy święta.

Tegoroczna konferencja miała wyjątkowy charakter – dedykowana była nauczycielom na co dzień pracującym z najmłodszymi. Praca każdego nauczyciela jest niewątpliwie niezwykle ważna i odpowiedzialna, szczególna jednak odpowiedzialność ciąży na nauczycielach wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, oni to bowiem w dużej mierze kształtują nawyk zdobywania wiedzy, który pielęgnowany na kolejnych szczeblach edukacji powinien przekształcić się w indywidualną realizację idei uczenia się przez całe życie.

W czasie środowej konferencji wypowiadały się przedstawicielki różnych placówek edukacyjnych – punktem wspólnym wszystkich wystąpień była praca z tekstem dla dzieci.

W krainę dziecięcych lektur wprowadziła licznie zgromadzonych nauczycieli z terenu Powiatu Trzebnickiego Urszula Ewertowska, doradczyni metodyczna w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, pracująca w PCEiPP w Miliczu. Pani Ewertowska okazała się nie tylko profesjonalną metodyczką, ale i utalentowaną pisarką: uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznania się z jej książką, zatytułowaną „Moja wyspa Bali” (fragmenty utworu można przeczytać na stronie: http://mojawyspabali.pl/). Obecnie pisarka pracuje nad tekstem, prezentującym naszym milusińskim uroki Doliny Baryczy.

Nadzwyczaj cennym elementem wystąpienia Urszuli Ewertowskiej było przedstawienie szeregu propozycji metodycznych, ułatwiających pracę z tekstem dziecięcym. Proponowane przez prelegentkę rozwiązania dotyczyły w szczególności sposobów kształtowania i rozwijania preferencji czytelniczych najmłodszych. Duży nacisk – zgodnie z tytułem wystąpienia – położony został na omówienie metod ukazywania pragmatycznego aspektu lektury (dziecku jako nieskażonemu konwencją obyczajową krytycznemu uczestnikowi procesu edukacyjnego należy szczególnie starannie uzmysłowić relację pomiędzy czytaniem a zdobywaniem wiedzy o otaczającym świecie).

Akcentowanie pragmatycznego aspektu lektury stanowiło również ważny punkt wystąpienia Wiesławy Kucięby, trzebnickiej bajkopisarki. Przypomniała ona o szczególnie popularnej w oświeceniu możliwości wprowadzenia w strukturę tekstu pierwiastka ludycznego, podobnie jak starannie dobrane ilustracje podnoszącego walor dydaktyczny słowa pisanego. Dzięki temu prostemu zabiegowi, łączącemu zabawę z nauką, książki tej pisarki stały się niezwykle ważną pomocą dydaktyczną, ułatwiającą najmłodszym zdobywanie tak ważnych i życiowo przydatnych umiejętności, jak samodzielne przechodzenie na drugą stronę ruchliwej ulicy.

W niezwykły nastrój wprowadziła nauczycieli Julianna Michorczyk, autorka przepięknych wierszy dla dzieci, zatrudniona w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Trzebnicy. Wzruszającą opowieść o swojej pracy z najmłodszymi ilustrowała swą pełną ciepła poezją dziecięcą.

Kulminacyjnym punktem środowej konferencji była pasjonująca opowieść o kolorach przedstawicielki wrocławskiego środowiska akademickiego dr hab. Justyny Bajdy, autorki „Wakacji z Lawendynką”

Na facebookowym fanpage`u Wydawnictwa OVO, którego nakładem ukazała się wspomniana książeczka przeczytać możemy, że: „Wakacje z Lawendynką to magiczna, dziewczęca i romantyczna opowieść o wyjątkowej przyjaźni, o wakacjach w Prowansji oraz o kolorach. Kolorach pokazanych zupełnie inaczej niż na malarskiej palecie, bo odkrywanych w świecie marzeń i przygód małej Natalki, której towarzyszy fioletowa przyjaciółka, zrodzona z kwiatów prowansalskiej lawendy. Dziecięcy świat został tu wykreowany ze starannością, bez pośpiechu, co podkreślają zachwycające, stworzone przez Katarzynę Kołodziej, pastelowe ilustracje”. Autorce przygód Natalki i Lawendynki udało się oczarować zgromadzonych nauczycieli pięknem pejzażu Prowansji i ukazać możliwość odwoływania się do dziecięcej wrażliwości estetycznej nie tylko na poziomie literalnym, lecz również – co znacznie ciekawsze – na poziomie metaforycznym (dziecku można wytłumaczyć, że fioletowy kolor powstaje na skutek zmieszania błękitu i czerwieni, ale też można powiedzieć, że błękitne łzy nieba spadły na czerwone płatki maków i wówczas kwiaty stały się lawendowe).

Szczególnie miłym dowodem uznania dla Justyny Bajdy były wręczone prelegentce przez Teresę Baraniecką, reprezentującą Uniwersytet Trzeciego Wieku, specjalnie na tę okazję przygotowane kukiełki, przedstawiające tytułową bohaterkę wspomnianej książeczki.

Warto podkreślić, że w czasie konferencji został ogłoszony powiatowy konkurs plastyczny na projekt zakładki do książki pn. „Mali Projektanci”, zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy, adresowany do wychowanków przedszkoli (pięcio- i sześciolatków) oraz uczniów szkół podstawowych („zerówek” i klas pierwszych). Szczegółowe informacje o konkursie zostały zawarte w regulaminie, opublikowanym na naszej stronie internetowej.

Środowa konferencja, łącząca bogactwo informacji z mnogością wzruszeń, była bez wątpienia jedną z najlepszych konferencji, zorganizowanych przez PODM-P w Trzebnicy i na trwałe zapisze się w historii placówki.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here