Psy szukały zaginionego

72

W poniedziałek na miejscu pracował policyjny pies tropiący, który podjął trop. Niestety później ślad się urwał.

We wtorek 23 kwietnia do poszukiwań została zadysponowana Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Wisznia Mała. Grupa ta specjalizuje się w poszukiwaniu ludzi zaginionych w terenie otwartym, przy pomocy specjalnie do tego szkolonych psów ratowniczych. Na miejscu pracowali od godziny 18– 4 osoby oraz dwa psy ratownicze.

W późniejszym etapie na miejscu pracowało również 8 strażaków z OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu, również z dwoma psami. Ratownicy współpracowali z miejscową policją, strażakami oraz miekszańcami.

W czasie 8 godzin przeszukany został obszar o powierzchni o 350ha, niestety bez rezultatu. 190 ha przeszukały psa z GRS OSP Wisznia Mała. Wynik : na wyznaczonym do przeszukania terenie nie stwierdzono obecności zaginionego.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Wisznia Mała działa na terenie naszego powiatu od 2012 roku. Jest do grupa ochotników, która szkoli się i zdobywa umiejętności, aby móc bezinteresownie nieść pomoc zaginionym.

Grupę wspomagają psy ratownicze specjalności terenowej, czyli psy szkolone do poszukiwania osób zaginionych na terenach leśnych i trudno dostępnych. Gotowość psów do udział w akcji potwierdzają zdawane co roku egzaminy przed komisją powołaną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Grupa dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz wymaganym wyszkoleniem. Ich pracę wspierają między innymi GPS, dzięki którym przewodnicy i nawigatorzy wiedzą jaki teren został już przez nich przeszukany.

Grupa za swoje działania nie pobiera wynagrodzenia. Jednak, aby móc się rozwijać, szkolić i doposażać potrzebują środków finansowych lub sponsorów. W zamian deklarują reklamę na swojej stronie, fanpageu na Facebooku oraz szkolenia z pierwszej pomocy, bezpiecznego zachowania wobec psów, bezpieczeństwa nad wodą i w czasie ferii zimowych.

Strażacy-ratownicy z GRS OSP Wisznia Mała zapraszają w swoje szeregi osoby chętne do działań w grupie, szkoleń, rozwoju, współpracy z psami ratowniczymi, ale przede wszystkim z chęcią niesienia bezinteresownej pomocy.

 

Jeśli zaginie ktoś bliski, zadzwoń! Jesteśmy po to, aby pomagać!

606 457 650, 697 788 484

grsospwm@gmail.com

www.grs-ospwiszniamala.pl

https://www.facebook.com/GRSOSPWiszniaMala

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here