„Przedszkolne rady na odpady” –

1615

Prace wykonali pomysłowi rodzice, wspólnie ze swoimi dziećmi. Pudełka świetnie sprawdziły się jako domy, pociągi, roboty, a z butelek i rolek po papierze toaletowym udało się zrobić postacie, zwierzęta itp. Dzięki temu młody człowiek mógł zobaczyć, że opakowania, które są zbędne w każdym domu można ponownie wykorzystać. Zaskoczyła nas duża oryginalność, pomysłowość i zaangażowanie rodziców. Potraktowali to jako wspaniałą zabawę z dzieckiem i efektywne spędzenie wolnego czasu.

Miotła z pociętych plastikowych butelek, ekopociąg z opakowań po lodach, smok z wytłoczek po jajkach, osa z butelek po wodzie mineralnej, ogromny robot Śmieciożerca z kartonów różnych rozmiarów – to tylko kilka przykładów prac z tej wystawy. Organizując ją chcieliśmy nawiązać do zagadnień z zakresu zasad segregacji odpadów, która będzie obowiązywać w naszej gminie od lipca. Dzieci już dużo wiedzą o segregacji śmieci i recyklingu. Ta wystawa jest również realizacją jednego z punktów rocznego placu pracy, którego zadaniem priorytetowym jest wykształcenie pozytywnego stosunku dziecka do przyrody i środowiska, podstawowych zasad ochrony, uświadomienie dzieciom, że każda istota ma prawo do godnego życia i że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe.

Inne działania z tego zakresu to udział dzieci i rodziców w wielu akcjach ekologicznych, np. zbieranie runa leśnego, sadzenie drzewek, sprzątanie terenu wokół przedszkola, dokarmianie ptaków zimą . Przedszkolaki uczestniczyły także w zabawach badawczych i zajęciach budzących wiele emocji, opartych na działaniu. Nauczycielki wspólnie z dziećmi stworzyły także prosty kodeks ekologa. Dziecko żyje i rozwija się w otoczeniu przyrody. Zadaniem przedszkola jest pokazanie jej piękna i różnorodności, poprzez tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej, przez obserwowanie, eksperymentowanie i odkrywanie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here