Ekotransport w oczach młodych

80

Spotkanie było dobrym pretekstem do tego, by posłuchać opinii młodzieży nt. alternatywnego środka transportu, jakim jest rower. W roli ekspertów, odpowiadających na pytania młodzieży byli:  Arkadiusz Poprawa, wicestarosta trzebnicki oraz Wojtek Kowalski, wiceprezes TMZT. W trakcie spotkania padło wiele pytań związanych z budową najdłuższej w województwie ścieżki rowerowej, biegnącej przez powiat trzebnicki. Młodzież zainteresowana była tym, co dzieje się w sprawie tej inwestycji. Starosta w odpowiedzi wyjaśnił na jakim obecnie etapie prowadzone są prace, twierdząc, że są bardzo realne szanse na ich nieodległe sfinalizowanie.

Szkoda, że zdania młodzieży nie usłyszeli pozostali zaproszeni samorządowcy. Bo chociaż temat debaty związany był z ekotransportem w powiecie, to jedynym z zaproszonych gości, który przybył na spotkanie był wicestarosta Arkadiusz Poprawa. Zanim spotkanie się rozpoczęło wszyscy czekali na wiceburmistrza Trzebnicy Jerzy Trelę, który mimo deklaracji swojego przybycia, nie pojawił się.

W trakcie tej niecodziennej debaty padały także propozycje: młodzież zaproponowała, by wznowić wycieczki szkolne: – Uważam, że trasy rowerowe są za mało oznakowane, nie ma żadnych informacji o ciekawych i wartych zobaczenia miejsca w naszym powiecie – taka wypowiedź w trakcie debaty padła z sali. Starosta odpowiedział, że lepsze oznakowanie tras rowerowych związane jest z przeznaczeniem na ten cel dodatkowych pieniędzy. Podpowiedział młodzieży, że informację o trasach rowerowych, a także o zabytkach mogą czerpać chociażby z multimedialnego przewodnika lub zaglądając na strony internetowe gmin, w poszukiwaniu internetowych map rowerowych i przewodników. Wiceprezes TMZT zadeklarował, że także w NOWej gazecie, na stronach redagowanych przez Towarzystwo (s.12 – 13),  zamieszczane będą propozycje tras rowerowych.

Młodzież chętnie podsuwała własne pomysły, np. takie, by wystosować petycję do władz, by zmienić godziny odjazdu autobusu miejskiego: – Jeździ tylko do godz. 16, a większość z nas ma popołudniami dodatkowe zajęcia w mieście. Także źle jest ułożony ten rozkład jazdy, bo autobus odjeżdża spod Szkoły Podstawowej nr 3 kilka minut przed zakończeniem zajęć – powiedziała jedna z uczennic. Problem związany z niewystarczającymi połączeniami autobusowymi z Trzebnicy do okolicznych miejscowości w weekendy i w godzinach popołudniowych, to także kolejny poruszony przez młodzież problem. Powiedział o nim jedna z mieszkanek podtrzebnickiej wsi: – Teraz przystępuje do bierzmowania, spotkania w bazylice są popołudniami, kiedy nic już w moją stronę nie jeździ. Żebym mogła na nie chodzić, to muszą mnie zawozić i odbierać rodzice. A co mają zrobić pozostali uczniowie, którzy po południami chcą skorzystać z oferty zajęć pozalekcyjnych? – pytała dziewczyna.

Jednym z ciekawszych pomysłów, o których wspomniała młodzież było stworzenie wypożyczalni rowerów, także i rolek – to miejsce mogłoby powstać np. przy orliku, niedaleko skate parku. To miejsce, jak się okazało w trakcie rozmowy, należy do takich, w których młodzież lubi spędzać wolny czas W trakcie debaty na sali obecni byli przedstawiciele trzebnickiej Młodzieżowej Rady Miejskiej, którzy zadeklarowali, że ten pomysł spróbują wcielić w życie. – Na naszych spotkaniach, kiedy wychodzimy z jakąś inicjatywą, to słyszymy, że nie ma na nie funduszy – powiedzieli młodzi radni. W odpowiedzi od doświadczonych kolegów z obornickiej MRM dowiedzieli się, że istnieje szansa o ubieganie się do środki unijne na realizację konkretnego projektu. Jest duża szansa na otrzymanie dofinansowania, jeśli projekt jest ciekawy.

Uczestnicząca w sesji młodzież zgłaszała wiele interesujących propozycji: – Może zorganizować dzień bez samochodu? W tym celu można nawiązać współpracę z Szerszeniami czy Bike Family Team z Prusic, przy pomocy których odbywałyby się wycieczki po naszym powiecie. – Może zorganizowalibyśmy rajd turystyczny, który na stałe wpisałby się w kalendarz szkolnych imprez. 

Wicestarosta Arkadiusz Poprawa zasugerował, by młodzież spróbowała stworzyć ciekawą aplikację internetową, w której zostałyby zamieszczone ciekawe i warte zobaczenia trasy.

Przysłuchując się spotkaniu, z całą pewnością można stwierdzić, że młodzież ma wiele ciekawych pomysłów dotyczących rozwoju czy funkcjonowania najbliższego otoczenia. Czas pokaże, które z nich uda im się wprowadzić w życie (oczywiście przy poparciu władz samorządowych). Liczymy, że podobnych debat już z udziałem wszystkich przedstawicieli władz, będzie w szkołach coraz więcej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here