Afera z solą przemysłową w naszym powiecie

77

solPrzypomnijmy. Tzw afera solna, przewinęła się przez ogólnopolskie media w ubiegłym roku. Sprawę ujawnili reporterzy programu TVN „Uwaga”, którzy w wyniku prowadzonego dziennikarskiego śledztwa ujawnili trwający od lat proceder. Kilka hurtowni sprzedawało sól wypadową, tzw drogową, która sprzedawali hurtowniom spożywczym jako spożywczą, nadająca się do wykorzystania w produkcji spożywczej.

Rok po głośnych publikacjach w mass mediach, na wniosek fundacji Pro Test, Główny Inspektor Sanitarny ujawnił listę piekarni, do których trafiła sól przemysłowa. wśród 115 piekarnie z Dolnego Ślaska znalazły się dwie z naszego powiatu – z Prusic i Kryniczna. Zarówno pracownicy z trzebnickiej stacji sanitarno epidemiologicznej, poinformowali nas, ze w wyniku przeprowadzonych kontroli w powiecie, nie znaleziono żadnej piekarni, wykorzystującą sól do swojej produkcji. W podobnym tonie wypowiadali się także właściciele: zarówno w prusickiej piekarni, jak i Jul-Ce z Kryniczna, sól nie została wykorzystana w codziennej produkcji. – Czujemy się pokrzywdzenie ww związku z ujawnieniem tej listy. zostaliśmy wciągnięci na nią, jako jedni z tych piekarni, które skupowały sól od hurtowni, w których ujawnili sól przemysłową. Absolutnie nie trafiła do żadnego z naszych wypieków – zaznaczyła właścicielka piekarni z Kryniczna.

Właścicielka hurtowni spożywczej z Wrocławia, z którą od lat współpracuje prusicka piekarnia dodaje, że postępowanie w tej sprawie zostało umorzone, a jej samej nie postawione żadne zarzuty.

Kupuje sól z atestem, jak tylko dowiedziałem się, ze to jest sól przemysłowa, natychmiast zwróciłem ja do hurtowni i wymieniłem na sól spożywczą – podkreśla właściciel piekarni z Prusic.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here