Szpital na hipotece

120

Sesja nadzwyczajna została zwołana w nadzwyczajnym tempie. Jak powiedział przewodniczący Rady Powiatu Marek Koliński, wniosek zarządu wpłynął dzień wcześniej. W porządku obrad przewidziano podjęcie trzech uchwał: dwóch o wyrażeniu zgody na zmianę wierzycieli Szpitala im. św. Jadwigi w Trzebnicy, trzeciej w sprawie wyrażenia zgody na cesję wierzytelności tegoż szpitala z tytułu pożyczki udzielonej szpitalowi. Uchwały przeszły bez sprzeciwu, przy jednym głosie wstrzymującym się. Za błyskawiczne zebranie się i podjęcie uchwał radnym podziękował dyrektor szpitala Edward Puchała.

To jest pierwszy efekt zmian zalecanych przez autorów audytu przeprowadzonego w szpitalu. Nowo zatrudniona zastępca dyrektora szpitala znalazła bank, który zamieni kredyt wyżej oprocentowany na oprocentowany niżej. Oprócz tego przedłużony został okres karencji, czyli braku spłaty rat na pół roku. Oprocentowanie jest niższe o ok. 1 proc., co daje 14 tysięcy zł miesięcznie. – Ale to jest dopiero początek restrukturyzacji finansowej wynikającej z tego programu naprawczego – powiedział nam starosta Robert Adach. – Następnym krokiem, który zostanie podjęty za tydzień, będzie zamiana tych wszystkich kredytów obecnie oprocentowanych na ok. 125 proc. na kredyt hipoteczny, z którego odsetki będą wynosiły 6-7 proc., co da rocznie nawet 450 tys. zł rocznie.

Restrukturyzacja długu wiąże się z koniecznością znalezienia przez powiat nieruchomości, której hipotekę obciąży przyszły kredyt, ponieważ banki nie są skore do zabezpieczania wierzytelności majątkiem szpitala, bo w przypadku braku spłaty kredytu, ew. przejęcie nieruchomości, a tym samym zamknięcie szpitala obciążyłoby je moralnie. Co innego, jeśli „pod zastaw” pójdą jeszcze inne nieruchomości powiatu, które będzie można sprzedać bez protestów społecznych.

Jeszcze w tym roku odpowiedzialność za kreowanie polityki zdrowotnej przejmie wojewoda dolnośląski. Należy się spodziewać, że już w przyszłym roku zostanie ustalona sieć szpitali, które będą potrzebne w województwie i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawdopodobnie 10-15 obecnie funkcjonujących na Dolnym Śląsku placówek pozostanie poza siecią. Czy trzebnicki szpital znajdzie się w sieci? – Robimy wszystko, by tak się stało. W sieci mogą się znaleźć tylko szpitale, które mają szpitalne oddziały ratunkowe; w północnej części województwa tylko my mamy taki oddział. Niebagatelne znaczenie będzie też miało zdobycie drugiego stopnia referencjności oddziałów położniczego i neonatologicznego – dodał dyrektor szpitala.

Dodajmy, że choć pula środków przeznaczonych przez NFZ na kontrakty ze szpitalami nie zmieni się, będą one rozdzielane na mniejszą ilość placówek. Wtedy niewątpliwie poprawi się kondycja trzebnickiej lecznicy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here