Reprezentacja Polski trenowała w Trzebnicy

569

Pierwsza reprezentacja przyjechała do Trzebnicy w niedzielę wieczorem prosto na kolację. Dziewczęta pozostały do soboty. W czwartek do piłkarek dojechały młodsze koleżanki z drużyny U-19, które wyjechały w niedzielę po obiedzie. W trakcie pobytu miały zaplanowane zajęcia dwa razy dziennie. Pierwsze  były przed południem i trwały od godz. 10 do 13. Drugie zajęcia rozpoczynały się o godz. 17.

W poniedziałek rano piłkarki przechodziły badania wydolnościowe, które miały określić pracę jaką zawodniczki miały mieć do wykonania podczas tego tygodniowego zgrupowania. Po południu zaś miały zajęcia techniczno – taktyczne z piłkami. Dziewczyny z U-19 wykonywały takie same testy. a cały ich pobyt oparty był na podobnym schemacie.

Piłkarki przygotowywały się do eliminacji do Mistrzostw Świata. Losowanie grup odbędzie się w kwietniu, zaś pierwsze mecze eliminacyjne we wrześniu.

W środę rano odwołano zaplanowany trening, ponieważ zorganizowano dziewczętom sesję zdjęciową.

To był ważny element naszej pracy, ponieważ musimy piłkarki zaprezentować medialnie. Musimy się w jakiś sposób jakoś pokazać. I to był jeden z powodów. Drugi był taki, że mieliśmy cztery bardzo trudne jednostki treningowe i uznaliśmy, że nie zaszkodzi dziewczynom krótka przerwa, mały spacer do południa – powiedział trener Wojciech Basiuk.

Pierwszego dnia piłkarki miały próby wydolnościowe, trzy pozostałe treningi to jednostki techniczno – taktyczne, ale prowadzone z dużą intensywnością i dziewczęta były bardzo zaangażowane, nawet do tego stopnia, że jak to określił  trener Wojciech Basiuk „trzeba było je studzić”.

Byliśmy w parku. Dziewczyny sobie później miały drobne przechadzki po mieście. Ale generalnie czas spędzaliśmy w tej części rekreacyjnej Trzebnicy – powiedział trener.

W czwartek piłkarki udały się do Szkoły Podstawowej nr 3 na spotkanie z uczniami. Celem tego spotkania była promocja piłki kobiecej, pokazanie się, a jednocześnie zachęcenie młodych dziewczynek do tej dyscypliny. Nie mniej ważnym elementem było też budowanie wizerunku, tym bardziej, że piłka nożna w wykonaniu kobiet nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. A nie różni się zbytnio od tej w wykonaniu mężczyzn. Różnica widoczna jest jedynie w dynamice i szybkości. Technika, taktyka i strategie są podobne, przepisy podobnie.

Jeżeli chodzi o zachowania na boisku, także są one podobne. Są charaktery impulsywne, są choleryczki, ale także i spokojne dziewczyny. Zdarzają się czerwone kartki, czasami także irracjonalne zachowania. Generalnie ja bym nie robił jakiś wielkich różnic i odseparowania piłki męskiej od kobiecej – powiedział trener Wojciech Basiuk.

Popularność piłki nożnej wśród kobiet cały czas rośnie. Jeśli któraś z dziewczyn chciałaby zawodowo związać się z piłką, powinna zgłosić się do najbliższego klubu, nawet jeśli nie ma drużyny kobiecej, to do męskiej.

Nawet u was  w Trzebnicy rozmawialiśmy z dziewczynami, które trenują z chłopcami i bardzo fajnie to wygląda. Mieszanka dziewczęco – chłopięca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie, pomaga, bo dziewczynki, które na co dzień trenują ze swoimi kolegami zazwyczaj muszą być sprytniejsze czy dopasować się do wyższego poziomu. Proszę się więc nie zasłaniać tym, że nie ma drużyny kobiecej – powiedział trener.

W naszej okolicy są drużyny kobiece we Wrocławiu i Lubiniu. Jest więc możliwość i szansa udziału.

We wrześniu kobieca reprezentacja Polski rozegra pierwsze mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata, natomiast do tego czasu zaplanowanych jest pięć akcji szkoleniowych w cyklu sześciodniowym. W międzyczasie mają pojawić się trzy towarzyskie mecze międzynarodowe , ale szczegóły jeszcze nie są znane. Dziewczyny z U-19 przygotowują się do Mistrzostw Europy, ale turniej eliminacyjny też mają we wrześniu.

W sobotę na stadionie odbył się mecz kontrolny połączonych reprezentacji Polski kobiet A oraz U-19. Mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla pierwszej reprezentacji.

 

Reprezentacja Polski kobiet jest na 18 miejscu w rankingu UEFA, zajęła 3 miejsce w grupie eliminacyjnej do Mistrzostw Europy, część piłkarek gra na co dzień w Niemczech, część gra w drużynach krajowych.

 

Sztab szkoleniowy:

 

Selekcjoner: Wojciech Basiuk

Asystent: Andrzej Głowacki

Asystent U-19: Marcin Kasprowicz

Trener bramkarek: Piotr Wrześniak

Analityk: Wojciech Ignatiuk

Lekarz: Grzegorz Sobieraj

Fizjoterapeuta: Wojciech Sitek

Kierownik: Emilia Wnuk

Stażysta: Bartosz Mazur

 

Zawodniczki kadry narodowej uczestniczące w konsultacji szkoleniowej w Trzebnicy:

 

Katarzyna Kiedrzynek, Katarzyna Daleszczyk, Anna Sznyrowska, Jolanta Siwińska, Daria Antończyk, Marta Mika, Donata Leśnik, Natalia Chudzik, Weronika Aszkiełowicz, Sandra Lichtenstein, Natalia Pakulska, Aleksandra Sikora, Sandra Sałata, Marta Woźniak, Patrycja Pożerska, Agata Tarczyńska, Agnieszka Winczo, Marta Stobba.

 

Lista zawodniczek U-19:

Agnieszka Szubińska, Elżbieta Edel, Ewelina Bolko, Patrycja Balcerzak, Nikol Kaletka, Magdalena Knysa, Gabriela Sass, Anna Palińska, Monika Kaźmierczak, Marta Cichosz, Adrianna Sobkowicz, Aleksandra Flegel, Kinga Sołtysiak, Paulina Zawiślak, Marta Stodólska, Agata Guściora, Magdalena Szaj, Joanna Wróblewska.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here