Nowoczesny SOR -oddział z XXI wieku

128

Oddział, który funkcjonuje 24 godziny na dobę, mimo prac modernizacyjnych nie został zamknięty. Dr Adam Domanasiewicz, ordynator SOR dziękował swojej załodze za to, że nawet w trudnych warunkach związanych z przeprowadzką sprzętu diagnostycznego do nowych pomieszczeń nie zaniedbali swojej pracy.

Modernizacja oddziału ratującego życie pacjentów w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia zamyka kilkuetapową rozbudowę szpitala: – Chciałbym jeszcze do końca tej kadencji wybudować lądowisko dla helikopterów. To, które funkcjonuje dzisiaj oddalone jest 500 m od szpitala i nie jest przystosowane do nocnego lądowania. Czekamy na ogłoszenie konkursu, mamy już wstępny plan, że lądowisko mogłoby powstać w wąwozie po byłej kolei wąskotorowej – starosta Robert Adach zdradził plany związane z dalszą modernizacją szpitala telewizji internetowej TVNOWa.PL

Dla przypomnienia przypomnijmy, że kilkumiesięczna rozbudowa SOR została wsparta środkami zewnętrznymi. Całkowita wartość projektu wyniosła 4 mln 661 tys zł, z czego ponad 3 mln to dofinansowanie: – Przy wsparciu środków unijnych, resztę tj. 10 % dołożył powiat, a 5 % szpital – podsumował dyrektor Edward Puchała. Dotychczasowe sale zostały odświeżone i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Został zbudowany wjazd dla trzech karetek; dodatkowo powstała sala trzyłóżkowa służąca do obserwacji pacjentów. Co ważne w puli pieniędzy przekazanych na rozbudowę oddziału znalazły się środki pochodzące z rezerwy krajowej, dzięki którym wyposażono salę operacyjną. – Ponad 2,5 mln zł zostało przekazanych na sprzęt medyczny, m.in komorę hiperbaryczną, cyfrowy aparat RTG, stoły operacyjne, aparat do USG, czy respiratory. 1 mln 170 tys zł to pieniądze przeznaczone na wyposażenie sali operacyjnej (z czego 936 tys zł to dotacja ze skarbu państwa). Sala operacyjna została wyposażona m.in w aparat do znieczulenia czy gazowy aparat do dezynfekcji sali – wyjaśniał zebranym gościom dyrektor szpitala Edward Puchała.

Premiera Donalda Tuska reprezentował wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa: – Chirurgia ręki to nie tylko produkt lokalny, trzebnicko-dolnośląski, to szpital znany w całej Polsce. Premier, który bezpośrednio ze swoich rezerw przeznaczył środki na realizację rozbudowy SOR docenił renomę tego ośrodka – dodał wojewoda.

I chociaż obiekt jest w pełni wyposażony i sprzętem dorównuje zachodnioeuropejskim placówkom medycznym, to ordynator ośrodka martwi się liczbą personelu medycznego świadczącego pomoc pacjentom. – Chcielibyśmy mieć trochę więcej personelu pielęgniarskiego i lekarskiego, co skróciłoby czas oczekiwania pacjentów, tych którzy czekają w strefie żółtej i zielonej tj. pomocy pilnej i odroczonej. Bo pomoc natychmiastowa jest udzielana zawsze – powiedział TVNOWa. PL ordynator SOR dr Adam Domanasiewicz.

Relację wideo z otwarcia oddziału można obejrzeć na stronie www.nowagazeta.pl

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here