„Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Trzebnicy”

136

szpikIm więcej potencjalnych dawców tym większa szansa na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwionośnego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z Polski Czerwony Krzyż Trzebnica przeprowadzi „Dzień Dawcy Szpiku w Trzebnicy”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 300 000 potencjalnych dawców. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska, czyli od 2009 roku, aż 391 osób oddały swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwionośnego.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któreś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieje na nowe życie. Jeśli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieje.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularzu z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, Tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Kontakt:
Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komorek Macierzystych
-Renata Rafa- renata.rafa@dkms.pl Tel. (22) 572 30 11
Organizator lokalny
Polski Czerwony Krzyż Trzebnica
-Mateusz Stangret- mateusz.stangret.pck.dtr@gmail.com, Tel. (+48) 792 430 779

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 7 kwietnia 2013
Godziny: 10:00-16:00
Miejsce: Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu ul. Prusicka 12 55-100 Trzebnica.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here