WCZASY BEZ STRESU

53

Indywidualnie czy grupowo?

Mimo pojawiających się co pewien czas niepokojących doniesień o bankrutujących biurach podróży, nadal to właśnie wykupienie wczasów w profesjonalnej firmie jest najpopularniejszym sposobem na zorganizowanie urlopu. Dla wielu osób jest to po prostu pewniejszy wariant od przygotowywania wyjazdu na własną rękę – w końcu biuro podróży proponuje sprawdzone hotele i środki transportu oraz zapewnia opiekę rezydenta i przewodnika. Ponadto jest to znacznie łatwiejsze – wystarczy, że spodoba nam się dana oferta z katalogu. Jest ona kompleksowo przygotowana i spójna tematycznie, dzięki czemu nie musimy sami zastanawiać się, co w danym miejscu warto zobaczyć i nie ryzykujemy spędzenia całego urlopu na nerwowym wyszukiwaniu lokalnych atrakcji. Oczywiście zorganizowane wyjazdy są zawsze kierowane do jak najszerszej grupy potencjalnych turystów, przez co musimy liczyć się z koniecznością pójścia na pewne kompromisy (zwiedzanie niektórych miejsc, które nas nieszczególnie interesują, prezentacje towarów sponsora wycieczki, itp.), jednak dla sporej części ludzi są to koszty, które warto ponieść, aby zapewnić sobie łatwy i przyjemny wypoczynek.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzemy ofertę biura podróży, powinniśmy ją jednak dokładnie przeanalizować i przemyśleć, czego oczekujemy od naszego urlopu. Pamiętajmy, że latem w krajach Europy południowej i Bliskiego Wschodu jest naprawdę gorąco, więc jeśli źle tolerujemy wysokie temperatury, nie dajmy się skusić na okazyjną ofertę wyjazdu do Turcji w środku lipca. W ostatnich latach zmieniają się także kierunki oferowanych wycieczek. Ze względów politycznych i gospodarczych trudniej o ciekawe wyjazdy do krajów arabskich czy Grecji, za to coraz częściej pojawiają się oferty noclegów na wakacje w Bułgarii albo w krajach dawnej Jugosławii. Będą to wyjazdy nie tylko bezpieczniejsze, mogą nam też pokazać regiony w mniejszym stopniu nastawione na masową turystykę, a przez to w jakiś sposób wyjątkowe.

Istotne szczegóły

Zawsze powinniśmy zwracać baczną uwagę na wszelkie dodatkowe koszty i opłaty, które podane w folderze w formie lakonicznych adnotacji, małym druczkiem, mogą znacząco podnieść koszt całego wyjazdu. Uważajmy też na oferty, sprzedawane z dużym wyprzedzeniem po pozornie atrakcyjnej cenie – po dokonaniu rezerwacji i wpłaceniu pieniędzy, nie będziemy już mieli możliwości wycofania się bez poniesienia dodatkowych kosztów takiej operacji. Często cena wycieczki, zakupionej na krótko przed wyjazdem okaże się wręcz znacznie niższa, niż ta reklamowana już kilka miesięcy wcześniej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here