Zawonia ma nowe centrum rehabilitacyjne

1396

W niewielkim budynku, który mieści się tuż za byłą salą widowiskową i placem zabaw, mieści się wysokiej klasy sprzęt wart kilkaset tysięcy złotych. Wszystko dzięki pieniądzom pochodzącym ze środków zewnętrznych: – Kilkanaście lat temu, dzięki pomocy ze strony KRUS, kupiliśmy pierwszy sprzęt rehabilitacyjny, służący do wodolecznictwa. Po kolejne sięgaliśmy w ramach programu PFRON, za każdym razem, a było to już pięć lub sześć rozdań, otrzymywaliśmy sprzęt o wartości 50 tys. zł – mówi Łukasz Łagoda, fizjoterapeuta.

Do tej pory pacjenci korzystający z usług poradni przyjmowani byli w gabinetach zawońskiego ośrodka zdrowia. Jednak ze względu na ograniczoną powierzchnię i przestrzeń (pokoje służące do rehabilitacji wydzielane były z tych świadczących usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej), pacjenci mogli odczuwać pewien dyskomfort: – Część fizykoterapii mieściła się tam, gdzie jest gabinet do EKG, poradnia dzieci zdrowych została „zrobiona” z gabinetu ginekologa – wyjaśniała Dorota Worotniak. Centrum rehabilitacji funkcjonowało mimo przeprowadzki przez cały czas; w nowym budynku pacjenci przyjmowani są od wczoraj.

Wchodząc do parterowego budynku najpierw jest poczekalnia (mieszcząca 7 krzeseł dla oczekujących), skąd korytarzem pacjenci są kierowani do pomieszczeń, gdzie świadczone są usługi z zakresu: hydroterapii, masażu, kinezyterapii, fizykoterapii. Łukasza Łagodę poprosiliśmy o opisanie działalności sprzętu: – W wodolecznictwie dostępne są dwa urządzenia do masażu kończyn górnych i dolnych wraz z dolnym odcinkiem kręgosłupa. W gabinecie do masażu, oprócz łózka, dodatkowo dostępny będzie aquavibron (urządzenie służące do masażu). Pokój trzeci to leczenie za pomocą krioterapii, podzielony na cztery wydzielone stanowiska – są tam łóżka i lampy ultradźwiękowe. Ostatni, największy gabinet wykorzystywany będzie do kinezyterapii, a wykonywane będą tam ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem. Jest to m.in. nowoczesna kolumna, rowerek, jedno z ciekawszych urządzeń: szyna służąca w rehabilitacji pacjentów po operacji stawu barkowego (działa automatycznie), która zwiększa ruch barku, podobnie działająca szyna na kolano, urządzenie do rozciągania dolnego odcinka kręgosłupa, a w kącie zestaw do terapii manualnej, dla pacjentów po przebytych złamaniach, by mogli uruchomić nadgarstek. Czekamy jeszcze na zakup nowego sprzętu (środki są zabezpieczone), tzw. fali uderzeniowej – jedynego w powiecie,wykorzystywanego przy leczeniu z zakresu zabiegów fizykalnych.

Nasi rozmówcy są zdania, że warunki dla pacjentów znacznie się poprawią, a sama przychodnia, jak na skalę gminy lub porównując sąsiadów, spełnia najwyższe wymagania.

Pacjenci przyjmowani są na bieżąco, a kolejnym z zadań postawionych przez zakład lekarzy, jest uzyskanie kontraktu z NFZ na bezpłatne leczenie. Dotychczas gmina częściowo dotuje wykonywane zabiegi, a koszt jaki ponoszą pacjenci przy wykonywaniu „pakietu zabiegów”, wynosi ok. 10 złotych.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here