W powiecie zanotowano wzrost zachorowań

45

„Wzrost zachorowań na przeziębienia i grypę notuje się już od grudnia ubiegłego roku. W ubiegłym sezonie zimowym nasilenia grypy nie było, ale jak nas poinformowała Pani Inspektor Powiatowej Stacji Sanitarnej w Trzebnicy pojawia się ono przeważnie co kilka lat, bo typowa grypa jest ostrą, bardzo zakaźna chorobą ze szczególnym powinowactwem do układu oddechowego, szerzącą się drogą kropelkową i powodującą cykliczne epidemie i pandemie. Ma to duży związek z panującymi w danym sezonie warunkami atmosferycznymi. Niedawno mieliśmy spore różnice temperatur i aura była nietypowa dla tej pory roku. Było ciepło, a w grudniu i styczniu temperatury przekraczały 12-14 C. W sezonie zimowym ludzie ubierają się ciepło i przy takich temperaturach przegrzewają się, częściej niż latem korzystają też ze środków  komunikacji publicznej, a także spędzają dużo czasu w supermarketach, zwłaszcza w dni wolne od pracy. Są to miejsca w których może łatwiej i szybciej dojść do zakażenia.

W naszym społeczeństwie brakuje jeszcze prawidłowych nawyków higienicznych. Często kichamy i kaszlemy nie zasłaniając nosa i ust chusteczką, a trzeba mieć świadomość, że w ten sposób zarażamy osoby które znajdują się w naszym otoczeniu. Należy tez pamiętać o tym aby wietrzyć pomieszczenia, w których gromadzą się ludzie i te w których przebywają chorzy, a także myć ręce. Wskazane jest aby przy znacznie nasilonych objawach osoba chora i stykająca się z chorymi używała maseczek i jeśli to możliwe nie kontaktowała się z osobami zdrowymi.

Szczepienia stanowią skuteczna profilaktykę przeciw grypie pod warunkiem, że zostaną przeprowadzone w odpowiednim czasie. Szczególna grupę stanowią osoby z chorobami przewlekłymi i osłabiona odpornością u których szczepienie jest wskazane jeszcze w tym okresie pod warunkiem że nie mają objawów grypowych.

Co do samych zachorowań, to od początku roku do 15 stycznia w powiecie trzebnickim odnotowano ich już dość dużo. Najwięcej występuje ich w grupie 15-64 lat (1050 zachorowań). W grupie wiekowej od 5-14 lat zarejestrowano 460 przypadków zachorowań, a od 0-4 – 240 takich przypadków. W wieku powyżej 65 lat-138. Tak mała liczba zachorowań w tej grupie wiekowej może być spowodowana tym, że są to często ludzie starsi, schorowani, którzy często nie zgłaszają się do lekarza.”

„W tym roku z dość ostrymi objawami grypowymi do szpitala trafiło 7 małych dzieci w wieku od 0 do 4 lat. Osoby starsze trafiają na oddziały szpitalne najczęściej z powikłaniami pogrypowymi.”

Jeżeli chodzi o samą końcówkę ubiegłego roku od 1 października do 31 grudnia odnotowano w naszym powiecie łącznie 7323 zachorowania grypowe.

We Wrocławiu zmarły już 3 osoby chore na AH1N1. W szpitalach na Dolnym Śląsku nadal przebywa siedmiu zarażonych.

Z powodu szalejących wirusów w wielu szpitalach wprowadzono reżimy sanitarne, także trzebnickim. Zamknięto oddziały, nie przyjmuje się nowych pacjentów. W naszym szpitalu zakaz odwiedzin obowiązuje aż do odwołania. Ma to za zadanie ustrzec wszystkich przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here