Zmiany na Żołnierzy Września – przygotowania do ronda

77

Niebawem rozpocznie się remont ul. Żołnierzy Września, której nawierzchnia jest tak już pokryta dziurami, że pewnie niedługo zawierałaby „śladowe ilości” asfaltu. Kolejnym przykładem takiej „natychmiastowej”ulicy do remontu jest chociażby Teatralna. Jednak w pierwszej kolejności, to właśnie boczna ul. Obornickiej będzie poddawana generalnej przebudowie, a o Teatralnej nic nie słychać. Związane jest to z kolejnym zadaniem inwestycyjnym, do jakiego gmina zamierza przystąpić, a mianowicie do częściowego wyłączenia z ruchu ul. Ignacego Daszyńskiego i przekształcenia jej w deptak. W tym celu trzeba będzie inaczej pokierować ruch kołowy, stąd też zatwierdzenie zmiany organizacji ruchu, która zezwala na utworzenie z ul. Żołnierzy Września dwukierunkowej. W dalszej perspektywie to będzie najkrótsza droga do tego, by dostać się np. do Obornik Śl.

Ale może nieco o przetargu na remont tej ulicy. 7 stycznia komisja konkursowa otworzyła nadesłane oferty – wpłynęło 5 zgłoszeń. Chociaż inwestor (tj. gmina) na przebudowę planowała przeznaczyć środki w wysokości 900 tys zł, to już wiadomo, że ta kwota jest niewystarczająca. Najniższa z zaproponowanych ofert (dane dostępne w BIP), przez firmę Gębiak i Mikstacki z Krotoszyna, wyniosła 1 mln 490 tys.265,77 zł. Zatem gmina będzie musiała dokonać zmian w tegorocznym budżecie, by znaleźć dodatkowe środki na to zadanie.

Jak wspomnieliśmy przebudowa zostanie podzielona na dwa odcinki: pierwszy od ul. Obornickiej do Kwiatowej (rozpoczęcie od dnia podpisania umowy do końca maja 2013), następnie druga część, od Kwiatowej do Bolesława Chrobrego (od 17 maja do końca lipca). Z najważniejszych zadań do wykonawcy będzie należeć: uporządkowanie dotychczasowego terenu, m.in. poprzez usunięcie drzew, krzewów i elementów dróg, wykonanie nowej kanalizacji deszczowej, przykanalików deszczowych i sanitarnych, przebudowa sieci wodociągowej, wykonanie podbudowy, nowej wyasfaltowanej nawierzchni, a także nawierzchni z kostki betonowej i kamiennej, chodnika z kostki brukowej, nasadzenia zieleni oraz wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Jak wspomnieliśmy wylot z ul. Żołnierzy Września w kierunku Marcinowa i Obornik będzie przebudowany w rondo i dodatkowo oświetlony. Na zmiany trzeba będzie poczekać, a kierowcy będą musieli przywyknąć do zmian.

.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here