Sylwetka

507

Ireneusz Chudzikowski, dyrektor PZS nr 2 im. Piotra Włostowica  w Trzebnicy. Tę najważniejszą funkcję w szkole pełni już od 10 lat. Chociaż nie jest trzebniczaninem z „rodowodem”, to przyznaje, że od lat jest związany z tym miastem: – Moi rodzice pochodzą z różnych stron Polski, jednak na stałe związałem się z Trzebnicą, kiedy zostałem uczniem Liceum Ogólnokształcącego. Wówczas dojeżdżałem do szkoły z Obornik Śląskich, gdzie wówczas mieszkałem – wspomina w rozmowie.

Młodzież szkolna oraz nauczyciele z pewnością bardzo dobrze znają naszego rozmówcę, bowiem już od kilku lat pełni funkcję dyrektora zespołu szkół przy ul. Stefana Żeromskiego: – O tym, że zostałem dyrektorem zadecydował zupełny przypadek! Pracowałem w stacji hodowli roślin, skąd trafiłem do PZS nr 2. To był rok 1983 r., gdy zacząłem swoją przygodę ze szkolnictwem. W tym właśnie czasie moja żona, która jest nauczycielką języka niemieckiego z PZS nr 1, otrzymała propozycję pracy w szkole. Zanim zostałem dyrektorem, przeszedłem przez wszystkie szczeble: najpierw byłem nauczycielem, potem pełniłem funkcję kierownika szkolenia zawodowego, następnie zostałem mianowany wicedyrektorem, aż w końcu dyrektorem placówki – wylicza Ireneusz Chudzikowski.

Nasz rozmówca twierdzi, że sukcesy, jakie odnosi jego placówka to zasługa pracy zespołowej grona pedagogicznego. Do najważniejszych sukcesów Ireneusz Chudzikowski może zaliczyć utworzenie klas profilowych: technikum informatycznego oraz logistycznego, zdawalność matur na wysokim poziomie, a także podnoszenie przez uczniów technikum i szkoły zawodowej kompetencji, bowiem od 3 lat w placówce realizowany jest program mający na celu wyrównywanie wiedzy – każdy zainteresowany może uczestniczyć w wybranych zajęciach pozalekcyjnych. Teraz szkoła żyje przygotowaniami przed balem studniówkowym.

W wolnych chwilach nasz rozmówca zajmuje się swoim hobby, jakim jest… dbanie o zieleń: – Amatorsko zajmuję się uprawianiem sadu, szkółkarstwem, a także uprawą roślin. Robię to, by nie wypaść z wprawy, bowiem mój wyuczony zawód to inżynier rolnik – dodaje.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here