Rozśpiewany Czeszów zgromadził tłumy

568

Zebranych gości i uczestników, śpiewem przywitały Ale Babki z Czeszowa, gospodynie tegoż wydarzenia. Następnie, głos przejął niemniej rozśpiewany ksiądz Jacek Tomaszewski, proboszcz parafii w Czeszowie. W przeglądzie udział wzięło 5 zespołów: Piesnicanie z Piesnicy (powiat milicki), Jeden Głos (młodzież działająca w Gminnym Ośrodku Kultury w Prusicach, a także tworząca scholę), uczennice Marii Zygmaniak-Lesiak (Akademia Śpiewu i Aktorstwa w Trzebnickim TCKiS), zespół Etnovo (powiatowy, pop-etniczny zespół młodzieżowy) oraz gospodynie przeglądu: Ale Babki z gminy Zawonia. Każdy z zespołów zaprezentował trzy różne kolędy.

Ksiądz Tomaszewski, własnoręcznie ucharakteryzowany na górala, w oryginalnej, góralskiej koszuli (prosto z Podhala), z góralską ciupagą i kapeluszem przystrojonym w orle pióro, wspaniale animował bieg przeglądu. Występ każdego z zespołów poprzedzony był krótką ale ciekawą zapowiedzią, pozwalającą zapoznać się z zespołem oraz jego repertuarem. Dodatkowo, ksiądz Jacek Tomaszewski przygotował kilka słów na temat pochodzenia każdej wykonywanej tego dnia kolędy. Pomiędzy występami zespołów wszyscy zgromadzeni, na czele z prowadzącym, wspólnie śpiewali po kilka zwrotek jednej z najpiękniejszych, polskich kolęd „Oj malućki”.

Atmosfera spotkania, była bardzo ciepła i niemalże rodzinna. Panowała ogólna życzliwość. Stoły uginały się od słodkich ciast, a w pobliżu kręcili się pomocni harcerze. Z każdą chwilą klimat stawał się coraz gorętszy, zarówno pod względem panującej radości,  jak i temperatury. Publiczność zdecydowanie dopisała. Pojawili się również włodarze: starosta trzebnicki Robert Adach, komisarz gminy Zawonia Robert Borczyk, a także przedstawiciele LGD: prezes Katarzyna Jarczewska oraz dyrektor biura Mariusz Tułacz. Po występach kolejnych zespołów, nastąpiło wspólne kolędowanie.

Powiatowy Przegląd Kolęd powstał z inicjatywy Bożeny Cieleń, członkini zespołu Ale Babki. Jak sama zaznacza, impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie Zespołu Szkół w Czeszowie (właśnie w szkole odbył się przegląd), gminy Zawonia, LGD Krainy Wzgórz Trzebnickich oraz stowarzyszenia Pro Futuro. Była to już druga edycja Powiatowego Przeglądu Kolęd – „Rozśpiewany Czeszów” i z pewnością nie ostatnia, szczególnie, że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here