Spotkanie kobiet biznesu z dr Ireną Eris

422

Do tego nietypowego spotkania doszło w ubiegłym tygodniu w hotelu Nowy Dwór. Gospodarz – Bank Zachodni WBK – zaprosił kobiety aktywnie działające na terenie powiatu trzebnickiego. W sumie w dyskusji wzięło udział ponad 100 bizneswoman, które samodzielnie prowadzą własną działalność lub są współwłaścicielkami firm, a także panie, które od lat z powodzeniem zajmują wysokie kierownicze funkcje administracyjne czy samorządowe. Po raz pierwszy w tym kameralnym gronie miały okazję spotkać się i porozmawiać o interesach.

Zazwyczaj na podobne spotkania, które organizuje nasz bank, odpowiadają panowie. Nie zapominamy jednak o naszych klientkach, dlatego po raz pierwszy zaprosiliśmy tylko i wyłącznie kobiety. Jest mi bardzo miło, że dziś spotykamy się w tym gronie – powitał uczestniczki dyrektor trzebnickiego banku.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: w pierwszej odsłonie została przedstawiona prezentacja Banku Zachodniego WBK. W następnej, gość specjalny, dr Irena Eris odpowiadała na pytania i wyjaśniała, w jaki sposób należy kierować firmą, tak by z powodzeniem odnosić sukcesy na polu biznesowym.

Czego klientki mogły dowiedzieć się o banku, z którym współpracują już od dłuższego czasu? Np. tego, że zalicza się do jednego z największych w kraju – ma ponad 500 oddziałów, 9 tysięcy pracowników codziennie doradza prawie 2,5 mln klientom, a ponad 200 tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą zdecydowało się otworzyć konta właśnie w Banku Zachodnim. Od roku właścicielem Banku Zachodniego WBK jest jedna z najbardziej prestiżowych grup na świecie – Santander, w ciągu ostatnich kilku lat, bank zdobywa cenne nagrody za prowadzoną działalność – m.in. w tym roku wg Euromoney Magazine, został uznany za „Najlepszy Bank w Polsce”.

– Nasza działalność nie ogranicza się tylko do prowadzenia kont klientów indywidualnych czy biznesowych. Od kilku lat aktywnie włączamy się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Fundacja Banku Zachodniego WBK pomaga spełnić marzenia dzieci i młodzieży, wspieramy akcję „Pajacyk”, także i w tym roku wesprzemy charytatywnie nasz lokalny rynek, poprzez pomoc w organizowanym Biegu Sylwestrowym – dodał dyrektor trzebnickiego oddziału.

Krem na początek

Po prezentacji zaproszone bizneswoman udały się na kilkunastominutową przerwę, po której wzięły udział w spotkaniu z zaproszonym gościem – dr Ireną Eris. Niestety, ze względu na liczne obowiązki służbowe, znana właścicielka marki farmaceutycznej nie mogła zbyt długo uczestniczyć w rozmowie. Podczas blisko godzinnej dyskusji, kobiety biznesu rozmawiały głównie o sprawnym zarządzaniu firmą, a Irena Eris przedstawiła historię powstania swojego koncernu, jak również zdradziła plany na przyszłość: – Każdy z nas powinien zacząć dbać o siebie, ponieważ wtedy stajemy się bardziej pewni siebie i odważniejsi. Moja firma stara się pomóc w życiu codziennym, oferując wysokiej klasy kosmetyki służące do pielęgnacji. Piękno to nie tylko dobry wygląd, ale także i sposób życia. W naszych hotelach SPA oferujemy klientom wypoczynek na wysokim poziomie oraz zdrowe jedzenie, które jest podstawą w dobrym wyglądzie i samopoczuciu. Firma farmaceutyczna dr Irena Eris to dzisiaj koncern produkujący kilka różnych linii kosmetyków, przeznaczonych dla różnych typów klientów: dr Irena Eris, Pharmaceris – to kosmetyki dostępne w sprzedaży tylko i wyłącznie w aptekach, Lirene czy Under 20 – wyjaśniła zebranym dr Irena Eris. Podczas spotkania, bizneswoman opowiedziała również o początkach działalności. Otworzyła swoją działalność, gdy skończyła farmację, była wówczas połowa lat 80 -tych i przemysł kosmetyczny w kraju ograniczał się wyłącznie do produkcji kilku słoiczków kremów, wytwarzanych przez państwowe zakłady: – Byłam młodą dziewczyną, która zupełnie inaczej podchodziła do biznesu. Nie myślałam wówczas, że chcę stworzyć firmę i zatrudniać mnóstwo osób, że powstaną laboratoria i instytuty badawcze. Chciałam mieć swoje zajęcie i wykonywać coś, co będzie dawało mi satysfakcję, a stanowisko pracy pozwoli mi się utrzymać. Początki były bardzo trudne, ponieważ drogerie nie były przychylne, by stawiać na półkach specyfiki produkowane przez prywatne osoby, wolały przyjmować produkty od zakładów państwowych. Pierwszy kosmetyk wyprodukowany przeze mnie to był krem półtłusty – wyjaśniła zaproszona bizneswoman.

Pytana o trudności, z jakimi musi się dzisiaj borykać, odpowiedziała, że w branży kosmetycznej przez lata powstała bardzo silna konkurencja, trzeba konkurować na rynku nie tylko z firmami prywatnymi, ale także i z wielkimi koncernami farmaceutycznymi. Najważniejszym środkiem na podjęcie z nimi zdrowej „walki”, jest wg Ireny Eris innowacyjność. Nie wolno przejmować się działalnością swoich konkurentów i stale podpatrywać ich pracy, tylko skupić się na swoich zadaniach i wymierzonych celach w biznesie.

Kobieta sukcesu, bo tak z pewnością można tytułować dr Irenę Eris, opowiedziała również jak sprawnie należy zarządzać swoimi pracownikami. Według jej rad trzeba po pierwsze stale motywować pracownika do działania, dawać mu do zrozumienia, że jest potrzebny, ponadto stale organizować spotkania wewnątrzpracownicze, by na bieżąco koordynować rozpoczęte prace, wspólnie decydować o kierunku działań i dzielić się swoją wiedzą. Zintegrowany zespół z pewnością może osiągnąć znacznie więcej.

Podczas spotkania jedna z uczestniczek zapytała dr Irenę Eris, czy wg niej istnieje coś takiego, jak płeć w biznesie i czy to, kto kieruje firmą ma jakieś znaczenie: – Uważam, że płeć nie odgrywa w tym przypadku żadnej roli, umiejętne kierowanie firmą zależy przecież tylko i wyłącznie od takich  cech, jak: kreatywność, zdolność zarządzania ludźmi czy przedsiębiorczość. Nie powinno się kategoryzować i próbować odpowiadać na pytanie: czy kobieta, czy też mężczyzna jest lepszy w prowadzeniu biznesu, ponieważ jest to krzywdzący i sztuczny podział – odpowiedziała dr Irena Eris.

Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie trzem zaproszonym paniom zestawów kosmetyków, natomiast każda z pań dostała w prezencie próbki kosmetyków i kupon na zniżkę na dowolny zabieg w salonie SPA

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here