Co dzieci kupują w sklepikach szkolnych

- Trzebnicka „dwójka” bierze udział w akcji zdrowego odżywiania dzieci, a tymczasem na korytarzu od niedawna postawili automat z niezdrowym jedzeniem. Moje dziecko jest bardzo zainteresowane zawartością tego urządzenia i prosi mnie o kilka złotych do szkoły, by mogło sobie coś kupić z automatu – taką informację podała nam pani Beata, mama drugoklasistki.

2 stycznia 2013

|

Główna | NOWa Gazeta | Oświata | Trzebnica
Co dzieci kupują w sklepikach szkolnych

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę na pewną nieścisłość: dyrekcja z jednej strony poprzez udział w akcjach, np. mleko w szkole, propaguje wśród uczniów zdrowe nawyki żywieniowe, z drugiej strony stawia automat ze „śmieciowym jedzeniem”: – Sama staram się uczyć moje dziecko, by jadło owoce i warzywa, a tymczasem córka zaczyna dopominać się o pieniądze na batoniki, które umieszczone są w urządzeniu. Rozmawiałam na ten temat z rodzicami i zdania są podzielone - dodała pani Beata.

Rzeczywiście, na szkolnym korytarzu na parterze znajduje się wspomniany automat. Za szybą zobaczyliśmy zbożowe batoniki czy owocowe soczki. Dyrektorkę SP nr 2 zapytaliśmy, czy otrzymywała sygnały od zaniepokojonych rodziców odnośnie postawienia automatu z jedzeniem: – Nic mi o tym nie wiadomo. Kupno tego urządzenia zostało zaakceptowane przez Radę Rodziców. W szkole nie ma miejsca na wydzielenie sklepiku, dlatego ta lodówka ma być alternatywą. Być może w nowym budynku otworzymy sklepik. Tymczasem dzieci, zwłaszcza po lekcji wychowania fizycznego nie miały gdzie kupić napoju. Lista produktów dostępnych w automacie również została zaakceptowana przez rodziców. To mają być zdrowe produkty, tj. zbożowe batoniki czy soczki, także i suszone owoce. Na pewno nie będzie coli czy żadnych gazowanych napojów albo chipsów. Jeżeli pojawią się głosy od zaniepokojonych rodziców, którym zawartość automatu nie będzie odpowiadała, to przyjrzę się tym produktom – wyjaśniła nam Grażyna Kantecka, dyrektorka SP nr 2.

Postanowiliśmy sprawdzić, co uczniowie kupują w wybranych sklepikach szkolnych.

Panią Grażynę, która prowadzi sklepik w trzebnickiej „trójce” (jak sama przyznaje jej byli klienci uczą teraz w szkole…), pytamy o to, co nabywają na przerwach uczniowie: - Najmłodsi kupują chrupki kukurydziane, pączki, słodkie bułki, batoniki. Sprzedawałam także i kanapki, jednak nie schodziły, starsi uczniowie czy nauczyciele kupują pizzerki. Sklepik w tym roku otworzyłam w październiku, a to dlatego, że byłam chora. Proszę sobie wyobrazić z jaką radością przywitali mnie uczniowie i nauczyciele. Po feriach w mojej ofercie znajdą się również i owoce: mandarynki, pomarańcze, jabłka i banany - powiedziała nam pani Grażyna.

Sklepik szkolny może także uczyć podstaw przedsiębiorczości, tak jak ma to miejsce w przypadku Szkoły Podstawowej w Powidzku. Tam sprzedażą i prowadzeniem „księgowości” zajmują się tylko i wyłącznie uczniowie. Za zaopatrzenie sklepiku w asortyment odpowiada nauczyciel techniki i wychowania fizycznego Paweł Bybel: – Co roku wybiera dwójkę najlepszych uczniów z najstarszych klas, którzy na przerwach prowadzą sklepik. Przez cały rok zajmują się sprzedażą, informują nauczyciela o produktach, jakie trzeba dokupić. W tym roku to zadanie spoczywa na Milenie, Alicji i Marysi. Prowadzenie sklepiku przez uczniów uczy ich przedsiębiorczości i odpowiedzialności, za swoją pracę po zakończeniu roku szkolnego otrzymują nagrodę – powiedziała nam pani Magda z sekretariatu. A według jej obserwacji co jedzą najmłodsi? Zarówno dostępne owoce, jak i słodkie przekąski, napoje gazowane czy chipsy.

Udostępnij artykuł

Komentarze

    Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę. Jednocześnie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub nie na temat mogą zostać usunięte. Ponadto na wezwanie organów ścigania oraz osób, których dobra osobiste mogą być naruszane, udostępnimy wszelkie dane identyfikujące autora.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przepisz kod z czarnego paska znajdującego się w reklamie.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ostatnio na Facebooku