I jeszcze słów kilka o biegu

88

Jakie majątki mają trzebniccy radni?NOWa gazeta trzebnicka: – Do biegu pozostało niewiele czasu. Nad czym teraz pracują organizatorzy?

Janusz Pancerz: – Oprócz załatwiania wszelkich dokumentów, uzgadniania szczegółów ze sponsorami, domykamy kwestię gadżetów, jakie będziemy wręczać biegaczom. Każdy, kto ukończy Bieg Sylwestrowy, otrzyma koszulkę, medal, kalendarz, smycz do kluczy. Dodatkowo w dniu zawodów rozdawane będą ciepłe napoje, i kiełbaski.

NOWa: – Trasa się nie zmieni w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale kiedy mieszkańcy lub przyjezdni będą poinformowani o zmianie organizacji ruchu?

JP:Zawsze takie kwestie pozostawiamy na kilka dni przed biegiem. Pojawią się oczywiście stosowne komunikaty w mediach, natomiast już w dniu imprezy na kilka godzin zamknięte w ruchu będą trzy ulice: Daszyńskiego, Żołnierzy Września i Bolesława Chrobrego. W miarę możliwości będziemy prosić kierowców, by na czas zawodów zaparkowali samochody w innym miejscu.

NOWa: – Wiadomo, że Bieg Sylwestrowy jest już masową imprezą. Ilu biegaczy w tym roku należy się spodziewać?

JP: Zapisało się 1440 uczestników, natomiast opłaty uiściło 1049, nasz tegoroczny limit wynosi 1200 biegaczy. Wśród tej liczby znajduje się masa trzebniczan. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że z roku na rok obserwujemy tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę miejscowych. W tym roku ponad 100 trzebniczan wyruszy na trasę Biegu Sylwestrowego.

NOWa: – Czy wśród tych osób pojawiają się także rodziny, którzy w sylwestra biegną 10 km?

JP: Tak, do tych sportowych rodzin zaliczane są rodziny: Jareckich, Hazubskich, czy Zajączkowskich.

NOWa: – Bieg organizowany jest już po raz 28. Czy wśród biegaczy są osoby, które nieprzerwanie uczestniczą w tej imprezie od początku?

JP: Tak, do takich osób zalicza się trzebniczan: Wojtka Kowalskiego i Darka Zajączkowskiego oraz Edka Kaszubę z Wrocławia.

NOWa: – Jakich zmian można się spodziewać w tym roku?

JP: – Wprowadzamy zmiany jeżeli chodzi o czipy wydawane zawodnikom. Nie będą one, jak do tej pory, wydawane osobno, tylko będą już „wbudowane” w numerek startowy. Znacznie ułatwi nam to pracę, przy spisywaniu ostatecznych wyników, nie będzie już takiego zamieszania na mecie.

NOWa: Jedną z nowości dla biegaczy, będzie kategoria pary małżeńskie.

JP: – Tak, to jest nowa kategoria, którą wprowadzamy w tym roku. Pary małżeńskie, które zachcą przebiec wspólnie w Biegu będą miał taką możliwość. Ich wynik w końcowej klasyfikacji zależeć będzie od sumy czasów uzyskanych przez małżonków na trasie. Nagrodą będą drobne upominki rzeczowe. Zgłoszenia par przyjmowane będę w dniu zawodów.

NOWa: – Kiedy rozpocznie się wydawanie numerków startowych?

JP:Od sylwestrowego rana w biurze zawodów.

NOWa: – Po raz pierwszy zawodnicy biegną w szczytnym celu, fundacja „Poza Horyzonty” – zebrane pieniądze przekaże na pomoc dla niepełnosprawnego Jasia Szopy. Skąd taki pomysł, by działać charytatywnie?

JP:To fundacja się do nas zgłosiła. Cel jest szczytny. Część dochodów z wpisowego zostanie przelanych na konto fundacji, dodatkowo w trakcie biegu wolontariusze będą zajmować się zbieraniem datków dla poszkodowanego chłopca.

NOWa: – Kto będzie sprawował patronat honorowy nad imprezą?

JP: Będzie to, podobnie jak w latach ubiegłych Urszula Włodarczyk, była lekkoatletka, olimpijka, sportsmenka mocno związana z wrocławskim środowiskiem sportowym.

NOWa: – Jakie interesujące osoby będziemy mogli zobaczyć podczas biegu?

JP: Najprawdopodobniej wystartuje w biegu (po raz pierwszy) czterech Etiopczyków.  Jedynym burmistrzem z naszego powiatu, który wystartuje będzie tradycyjnie Igor Bandrowicz, swój udział zgłosił również Tomasz Duda – prezes Polskiego Radia Wrocław.

NOWa: – A jak idzie przygotowanie trzebniczan do tej imprezy?

JP: Z tego co wiem, to wszystko idzie w dobrym kierunku. Wieczorami możemy przecież zobaczyć trzebniczan w strojach sportowych, ćwiczących przed startem. Zwiększająca się z roku na rok liczba sportowców z Trzebnicy mówi tylko o rosnącej popularności biegu. Nie bez znaczenia są pewnie także i Leśne Przedbiegi – cykliczna impreza przygotowująca biegaczy do wzięcia udziału w biegu 31 grudnia. Sukces odniosła również akcja, którą zorganizowało Trzebnickie Stowarzyszenie Sportowe Kret, pod nazwą „I ty możesz przebiec Bieg Sylwestrowy”, w której uczestniczy sporo biegających trzebniczan.

NOWa: To zapytam jeszcze o jedną kwestię. Na ul. Daszyńskiego, tuż przy wjeździe na Rynek, postawiono wysepki oraz próg zwalniający. Z pewnością będzie to utrudnienie dla 1200 biegaczy….

JP: – Cóż, jest to pewien problem. Zastanawiamy się, jak tą sprawę rozwiązać. Wysepek nie zlikwidujemy, ale być może ten próg. Niebawem dowiemy się, jak jest zamontowany i będziemy coś działać.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here