Dokonał historycznego wyczynu

140

Damian Szwarnowiecki judo zaczął trenować w wieku 8 lat. W decyzji o trenowaniu tego sportu największą rolę odegrał jego tata, który przyprowadzał go na treningi. W tak młodym wieku judo jest jedynie zabawą, lecz z czasem staje się czymś ważnym w życiu człowieka. Tak też się stało w przypadku Damiana, dla którego teraz judo, stało się dla niego czymś znacznie więcej, niż tylko sposobem  na spędzenie wolnego czasu. Damian od samego początku trenuje u tego samego trenera Zbigniewa Zamęckiego. Jedynie barwy klubowe ulegały zmianom co było strategią na uzyskanie większych środków finansowych na rozwój jego wielkiego talentu.

– Nie mogę powiedzieć, że od początku odnosiłem sukcesy. Mimo to zawsze plasowałem się w czołówce krajowej. Moim marzeniem było przebicie się na arenie międzynarodowej, gdzie poziom judo jest znacznie wyższy. Właśnie w tym roku udało mi się tego dokonać – powiedział Damian, dodając:

 – Do tej pory, do końca nie mogę uwierzyć w swój sukces, ponieważ zdobycie podwójnego tytułu Mistrza Europy w dwóch różnych kategoriach wiekowych udało się osiągnąć tylko kilku zawodnikom w historii tego sportu.

Sportowiec jest studentem pierwszego roku Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i jak twierdzi, judo całkowicie pochłania jego czas. Bardzo często wyjeżdża na zgrupowania i zawody w Polsce, jak i zagranicą. Większą część roku jest więc poza domem, na różnych wyjazdach, co znacznie utrudnia połączenie nauki ze sportem.

Aby nie wyjść z tak doskonałej formy, jaką udało się Damianowie osiągnąć, trenuje minimalnie 7 razy w tygodniu. Ale od przyszłego roku ma w planach trenować co najmniej 10 razy. Trening judo jest bardzo różnorodny, ponieważ trzeba uwzględnić wszystkie cechy motoryczne potrzebne w walce takie jak: siłę, szybkość, wytrzymałość czy też gibkość. Na końcu każdego treningu odbywają się walki (randori).

– Moim największym osiągnięciem jest Mistrzostwo Europy do lat 23. Zaś jeśli chodzi o porażkę, to myślę, że jak do tej pory nie poniosłem żadnej aż tak wielkiej, którą bym zapamiętał. Jednak uważam, że przegrana powoduje większą motywację do ciężkiej pracy – odpowiedział Damian zapytany o największy sukces i największą porażkę w jego dotychczasowej karierze sportowca.

Przyszły rok dla Damiana również zapowiada się bardzo intensywnie. Otóż, mieszkaniec naszego powiatu w przyszłym roku ma w planach kilka imprez mistrzowskich takich jak: Mistrzostwa Świata Juniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów, i o ile uda mi się zdobyć wymagane minima, to Mistrzostwa Świata Seniorów. Będzie starał się wystartować jeszcze w kilku zawodach Pucharu Świata najwyższej rangi, aby konsekwentnie rozwijać się. Choć nie zawsze jest łatwo.

 – Myślę, że największymi problemami w judo, jak i w innych dyscyplinach sportu, są kontuzje. Często właśnie one potrafią wykluczyć zawodnika na dłuższy okres czasu, przez co traci się  pewność siebie i oczywiście formę. Na treningach staram się wykonywać dużo ćwiczeń rozciągających mięśnie jak i na stabilizacje stawów, aby  zminimalizować zagrożenie kontuzją – powiedział Damian, i dodaje: – Nie można zapomnieć, że również dużą barierą są uwarunkowania finansowe, bez których naprawdę bardzo trudno jest coś osiągnąć. Niezbędne są starty i obozy zagraniczne, co jak wiadomo wiąże się z dużymi kosztami. Obecnie jestem w trakcie szukania sponsora, który byłby w stanie mi to ułatwić.

Jak widać z problemami Damian potrafi sobie bardzo dobrze radzić. Świadczyć o tym może fakt, iż jego ostatnim największym osiągnięciem jest Mistrzostwo Europy Młodzieży zdobyte w  Pradze.  Były to dla niego bardzo wyczerpujące zawody (rozegrał 5 trudnych walk), ponieważ przeciwnicy byli o kilka lat starsi i bardziej doświadczeni.

 – Nie dość, że startowałem po chorobie, to o propozycji startu dowiedziałem się zaledwie tydzień przed zawodami. Było to dla mnie ogromne przeżycie, ponieważ stojąc na najwyższym podium, słuchając Mazurka Dąbrowskiego można odczuć całkowite spełnienie i dumę z tego, że jest się Polakiem. Nie wiem czy można to uczucie do czegoś porównać – podzielił się z nami na koniec Damian Szwarnowiecki.

 

Oto wyniki uzyskane przez Damiana Szwarnowieckiego w roku 2012:

Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzieży (24 XI – Sobótka ) – 2 miejsce;

Mistrzostwa Europy Młodzieży (18 XI- Praga) -1 miejsce;

Mistrzostwa Polski  Seniorów (21X) – Luboń) – 1 miejsce;

Mistrzostwa Europy  Juniorów (23 IX- Porec – Chorwacja)- 1 miejsce;

Puchar Europy TOP  Juniorów (4 VIII  – Praga) -1 miejsce;

Puchar Europy TOP  Juniorów (2 VI- Leibnitz – Austria)- 2 miejsce;

Puchar Polski  Juniorów (27 V – Łódź) – 3 miejsce;

Puchar Polski Seniorów (29 IV – Luboń ) -1 miejsce;

Mistrzostwa Polski  Juniorów (15 IV Jastrzębie-Zdrój) – 1 miejsce.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here