Poznaj nominowanych do Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu

421

Pomoc dla Krystiana

Pięć lat temu zrodził się pomysł, by przyznawać nagrody dla tych osób, które dzięki swojej pracy promują wizerunek gminy Żmigród. Podczas uroczystej gali, na której zwycięzcy otrzymują statuetki w kształcie smoka, odbywa się również bal charytatywny, a zgromadzone środki przekazywane są dla osób potrzebujących pomocy. Dzięki pieniądzom ofiarowanym przez uczestników balu udało się już pomóc m.in. wychowankom obornickiego Domu Dziecka pochodzącym z gminy Żmigród,  a także osobom, które w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń losowych wymagają długotrwałego leczenia. Zawsze jest to konkretna osoba, wybrana po konsultacjach z instytucjami zajmującymi się pomocą społeczną.

Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, środki zebrane podczas tegorocznego balu zostaną przekazane na pomoc dla trzyletniego mieszkańca wsi Garbce, Krystiana Gruszeckiego. Chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i padaczkę. Dziecko nie chodzi, nie może też siadać ze względu na obniżone napięcie mięśniowe. Jak podkreślają bliscy, pomimo tych wszystkich chorób jest chłopcem ciekawym świata, uwielbia bawić się ze starszą siostrą, słuchać muzyki, oglądać bajki, słuchać czytanych mu książek i jakby na przekór temu, co zgotował los, to bardzo pogodne dziecko. Dzielnie wspiera go mama i siostra.

Bal już niedługo

19 stycznia w sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie poznamy tegorocznych laureatów Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. O tym, kto znalazł się w gronie nominowanych osób zdecydowali członkowie kapituły, w składzie: ks. Andrzej Majchrzak – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Powidzku, Jan Czyżowicz – przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie, Franciszek Bieniek – właściciel firmy Jafra, Mirosław Uruski – komendant ZHP Powiatu Trzebnickiego, Daniel Długosz – redaktor naczelny NOWej gazety trzebnickiej, Henryk Fita – jeden z najlepszych rolników w naszym kraju  i Wojciech Smoliński – sekretarz gminy Żmigród. Wybór nominowanych był nieprzypadkowy. Najpierw przez kilka miesięcy członkowie kapituły czekali na propozycje ze strony mieszkańców (które można było zgłaszać w redakcji NOWej, a także w biurze promocji żmigrodzkiego urzędu, wysłać mailem lub pocztą tradycyjną), wśród osób które przesłały swoje typy, zostaną wylosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe. Potem, podczas kilku spotkań, kapituła wytypowała po trzech nominowanych, w każdej z pięciu kategorii (biznes, sport i turystyka, oświata i kultura, działalność społeczna, rolnictwo).

Przygotowania do charytatywnego balu już trwają. Wiemy, kto ze znanych polskich artystów poprowadzi tegoroczną galę: gwiazdą wieczoru będzie satyryk Krzysztof Piasecki. Możemy też uchylić rąbka tajemnicy, że jedną z atrakcji dla gości będzie profesjonalny pokaz barmański.

– Tej imprezie przyświecają dwie idee: pokazać nieprzeciętnych żmigrodzian, którzy  mieszkają „po sąsiedzku”  a my często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich osiągnięć oraz przy okazji balu zebrać środki dla potrzebujących osób z naszej społeczności. Żmigrodzianie żmigrodzian nie zostawiają samych sobie. To hasło propagujemy od pięciu lat i to się sprawdza. W tym miejscu szczególne podziękowania dla wolontariuszy, członków młodzieżowej rady, wszystkich, zaangażowanych w przygotowanie balu. A przede wszystkim dziękujemy naszym darczyńcom, tym bardziej, że mimo kryzysu, pomimo tego, że w ciągu roku do ich drzwi puka wiele organizacji proszących o wsparcie, zawsze możemy na nich liczyć – podsumowuje Andrzej Krzywda z biura promocji żmigrodzkiego urzędu.

Można jeszcze kupić bilety na żmigrodzki bal, w cenie: 90 zł od osoby lub 190zł za parę. Rezerwacja biletów  pod numerem telefonu: 71 385-31-34.

Nominowani

Kapituła wskazała po trzech nominowanych w kategoriach: biznes, sport i turystyka, oświata i kultura, działalność społeczna i rolnictwo. Nazwiska zwycięzców poznamy jednak dopiero na balu. Wtedy także zostanie odczytane nazwisko osoby, która odbierze statuetkę i otrzyma nagrodę specjalną. W przypadku nagrody specjalnej nie ma nominatów. Otrzymuje ją jedna osoba lub instytucja, zaaprobowana przez całą kapitułę.

W kategorii biznes wśród nominowanych znaleźli się trzej przedsiębiorcy: Jan Krzysztof Raftowicz, właściciel Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, którego firma m.in. przyczynia się do promowania lokalnego produktu, a to także dzięki wędzonemu karpiowi z Doliny Baryczy. Robert Boruszewski, właściciel firmy Borus to lider na rynku ochrony mienia i zabezpieczeń obiektów na terenie Żmigrodu, który prowadzi konsekwentny rozwój firmy. Trzecim nominowanym jest Andrzej Paszkiewicz, właściciel Oknoplastu, który nie tylko z powodzeniem działa na rynku lokalnym, ale także i pozyskuje klientów we Wrocławiu, Rawiczu czy Lesznie. Od lat wspiera liczne akcje społeczne.

W kolejnej kategorii, sport i turystyka, członkowie kapituły  postanowili wyróżnić dwa kluby: Młode Orły z Korzeńska, za upór i niesłabnącą aktywność, dzięki czemu młodemu zespołowi pod wodzą Marcina Stochaja, udało się awansować do wrocławskiej ligi okręgowej. Rugbystom Dragons Żmigród, którzy organizują i uczestniczą w ogólnopolskich turniejach, pracują z młodzieżą, a także propagują aktywny styl życia (m.in. przez namawianie do zapisywania się do bazy dawców szpiku). Ludwik Łyczakowski zyskał uznanie jako nauczyciel wychowania fizycznego, jest pomysłodawcą imprezy biegowej „Polska biega” w Żmigrodzie, a także rozpoczęcia działalności uczniowskiego klubu sportowego Sokół Żmigród.

W kategorii oświata i kultura nominowana jest żmigrodzka Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego, która może pochwalić się skutecznością w pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich. W szkole realizowane są, m.in. takie programy, jak „Dolnośląska Szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”, „Pomagamy sobie sami” (projekt językowy), „Pracownia przyrodnicza” wraz z komponentem sportowym. Kolejny z nominowanych w tej kategorii jest młody historyk, który w bardzo ciekawy sposób opisał najnowszą historię Żmigrodu. Paweł Becela w zeszłym roku wydał książkę opisującą losy miasta do 1945 r., a teraz ukończył właśnie prace nad kolejnym tomem,  w którym opisał najnowsze wydarzenia. Grupa Teatru Miejskiego 48 została doceniona za działalność artystyczną oraz autorskie projekty teatralne i parateatralne.

Marta Możdżeń, animatorka akcji „Alkohol tylko dla pełnoletnich” nominowana jest w kategorii działalność społeczna. Aktywnie działa w stowarzyszeniu Radosny Uśmiech, a dzięki jej pracy gmina dwukrotnie uzyskała tytuł „Odpowiedzialnej gminy” (znalazła się w pierwszej dziesiątce na 450 zakwalifikowanych). Klub Seniora „Humorek” został doceniony za organizację przedsięwzięć nie tylko dla seniorów: m.in Przeglądu Stołów Bożonarodzeniowych, Kiermaszu Wielkanocnego czy współpracy z miastem partnerskim Bargteheide (Niemcy). Nominowaną jest także Mieczysława Osak, sołtyska Węglewa m.in. za wygraną w plebiscycie naszej gazety na „Najlepszego Sołtysa Powiatu Trzebnickiego 2012”.

W ostatniej nominowanej kategorii znalazło się trzech rolników. Dawid Rudnicki prowadzi nowoczesną hodowlę bydła, jest także jednym z największych dostawców mleka w regionie. W 2008 r. wybudował nowoczesną oborę, zgodą ze standardami unijnymi, jedną z pierwszych w powiecie. Holender Roelof Timmermans, swoje gospodarstwo prowadzi w Borzęcinie. Jest właścicielem firmy Gero Dairy, hodowcą bydła mlecznego, który może pochwalić się nowoczesnym gospodarstwem rolnym, prowadzonym na skalę przemysłową. Jakub Kropielnicki prowadzi gospodarstwo w przysiółku Bukołowo, zajmując się chowem bydła i produkcją roślinną. Skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne i równie efektywnie modernizuje swoje gospodarstwo.

Więcej informacji na temat Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu znajdą też Państwo na naszej stronie internetowej www.nowagazeta.pl i na portalu żmigrodzkim www.zmigrod.com.pl

1 KOMENTARZ

  1. Jestem po raz kolejny zaskoczony, że znów wśród nominowanych, do „smoka sukcesu” nie ma pana Skiby. To jest typowy przykład człowieka szybkiego sukcesu w gminie Żmigród. Za takie zasługi na polu kultury nie został zauważony. Jestem zaskoczony.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here