Dzień z życia trzebnickich lekarzy

410

sorPostanowiliśmy towarzyszyć lekarzom pracującym na trzebnickim oddziale podczas jednego z ich dyżurów. Po południu złożyliśmy im wizytę. Chociaż za oknem panowała nieciekawa aura: śnieg i śliska nawierzchnia, można było spodziewać się mnóstwa pacjentów skarżących się na stłuczenia i złamania. Tymczasem na korytarzu było spokojnie. Jak nas poinformowali lekarze, w tym dniu przyjęli raptem kilku pacjentów.

Przychodząc na trzebnicki SOR wcześniej umówiliśmy się na rozmowę z ordynatorem oddziału – dr Adamem Domanasiewiczem. Musimy czekać, bowiem doktor właśnie przyjmuje pacjenta. Korzystając z wolnej chwili rozmawiamy z p. Dorotą, pielęgniarką triażową (triaż to inaczej segregacja medyczna), zajmującej się rejestracją pacjentów:- Muszę wyłonić te osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy i od razu skierować je do lekarza (np. skarżących się na ból w klatce piersiowej, który może być symptomem zawału serca). Zwracam także uwagę na tych, którzy oczekują na przyjęcie w poczekalni, patrzę czy ich stan zdrowia nie ulega zmianie. Nie raz już, z samej obserwacji widzę, że pacjentowi nic nie dolega, jednak nie mogę nikogo odesłać „z kwitkiem” – mówi pani Dorota. W trakcie naszej rozmowy do okienka zgłasza się młody mężczyzna. Zapytany co mu dolega, odpowiada, że dzień wcześniej uległ wypadkowi i skarży się na ból głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa.

Każdy pacjent, który zgłosi się do szpitalnego oddziału ratunkowego najpierw jest rejestrowany i podlega wstępnej selekcji, potem jest kierowany albo do pokoju konsultacyjnego, albo też do zabiegowego, gdzie rozpoczyna się leczenie (w ciężkich przypadkach podłącza się aparaturę EKG, pobiera krew do badań, sprawdza saturację krwi tlenem, mierzy ciśnienie i tętno, zakłada wkłucie, cewniki, robi się przyłóżkowe USG lub RTG).

Więcej na ten temat we wtorkowym wydaniu NOWej.

Zobacz jak wygląda dzień z życia SOR-u...

Liczba słów ukrytego tekstu: 1524

Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.NOWA
na numer: 72068
Cena sms: 2,46 brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 1,50 brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:

UWAGA!!! Zakupiony kod jest aktywny przez 7 dni oraz odkrywa wszystkie płatne treści.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here