XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International

107

W Trzebnicy akcja odbędzie się w sobotę 8 grudnia, w godzinach 12 – 20, w Trzebnickim Centrum  Kultury przy ulicy Prusickiej. Akcja ta odbywa się już po raz trzynasty na świecie, a po raz piąty w Trzebnicy. W ubiegłych latach obrońcom praw człowieka udało się odnieść spektakularne sukcesy w dużej liczbie spraw, którymi się zajęli. Zeszłoroczne interwencje umożliwiły powstrzymanie przymusowej eksmisji członków społeczności Związku Kolejowego w Port Harcourt w Nigerii,  uwolnienie Jabbara Savalana, opozycjonisty z Azerbejdżanu oraz przyjęcie przez rząd Meksyku odpowiedzialności za gwałt i nadużycia, których ofiarą padła Valentina Rosendo Cantú. Zapewniły także lepsze traktowanie podczas zatrzymania Jenni Williams z organizacji kobiet Zimbabwe i wpłynęły na przyspieszenie śledztwa w sprawie śmierci Natalii Estemirowej, rosyjskiej dziennikarki, która badała przypadki naruszenia praw człowieka w czasie wojny na Kaukazie.

Uważamy, że wdzięczność tych, którym pomogły napisane listy, najlepiej wyrażą oni sami. Jabbar Savalan powiedział w rozmowie z przedstawicielami Amnesty International: „Dobrze być znowu z moimi przyjaciółmi i rodziną. Cieszę się, że znowu mogę spędzać z nimi czas. Amnesty International jest symbolem praw człowieka i wolności, nie tylko w Azerbejdżanie, ale na całym świecie. Jestem wdzięczny za Waszą trudną pracę, a także innych organizacji, które walczą o prawa człowieka w Azerbejdżanie.” Valentina Rosendo Cantú  dziękowała zaangażowanym w jej sprawę słowami: „:Droga, którą musimy podążać jest wciąż bardzo długa, ale chciałybyśmy wykorzystać okazję, by szczerze Wam podziękować za wsparcie, które otrzymałyśmy. Bez Waszych listów, akcji i solidarności nie znalazłybyśmy się w tym miejscu. Każdemu z Was: Nomaá („Dziękuję” w me-phaa, języku ojczystym Valentiny)”.

W tym roku będziemy bronić, między innymi:

– Alesia Białackiego, obrońcy praw człowieka z Białorusi, skazanego na cztery i pół roku więzienia;

– Chiou Ho-shuna z Tajwanu, skazanego na karę śmierci na podstawie zeznań wymuszonych torturami;

– członkiń zespołu Pussy Riot z Rosji, skazanych na dwa lata kolonii karnej za performance w cerkwi;

– mieszkańców spalonego miasta Tawarga z Libii, którzy na skutek ataku opozycyjnych grup zbrojnych stracili swoje domy i poczucie bezpieczeństwa.

Więcej opisów przypadków łamania praw człowieka, którymi będziemy się zajmować na tegorocznym Maratonie, można znaleźć na stronie Amnesty International www.amnesty.org.pl  Poleć znajomym  (Strona główna> Maraton Pisania Listów> Kogo bronimy?).

W czterech ubiegłych latach uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 i mieszkańcy Trzebnicy napisali:

– w roku 2008 – 131 listów;

– w 2009 – 415 listów;

– w 2010 – 517 listów;

– w 2011 – 675 listów.

Liczymy, że w tym roku zdołamy napisać jeszcze więcej listów i okażą się one jeszcze bardziej skuteczne.

Serdecznie zapraszamy do Trzebnickiego Ośrodka Kultury w sobotę 8 grudnia, w godzinach 12 – 20. Razem możemy pomóc wielu osobom. Do zobaczenia!

Szkolna Grupa Amnesty International nr 108 przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1, koordynatorki Maratonu Monika Komisarczyk i Joanna Plichta

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here