Mikołaj odwiedził ponad tysiąc dzieci w Prusicach

465

Mimo iż pogoda nie sprzyjała imprezom plenerowym, na prusickim Rynku już od rano było widać wzmożony ruch.

Zaczęło się od biegu

Rozstawiono świąteczną scenę, na której stanęły choinki, domki i namioty, w których mieściła się obsługa techniczna, a także stanowiska stowarzyszeń. Od godz. 13 można było zgłaszać swój udział w Biegu w Poszukiwaniu Świętego Mikołaja. W zawodach wzięło udział 22 dorosłych śmiałków, którzy aby znaleźć świętego musieli pokonać dystans 5 km. Zawodnicy wystartowali o godz. 14 i już po 17 minutach pierwsi biegacze dotarli do mety. Chwilę po biegu wręczono im pamiątkowe dyplomy i upominki.

Potem  było jarmarkowo

W między czasie rozkładały się stowarzyszenia, które przygotowały stroiki i różne inne ozdoby świąteczne. Częstowały również pysznymi piernikami, pierogami i innymi smakołykami. Na przykład Stowarzyszenie Prusiczanin sprzedawało cegiełki na remont kościoła.

W prezentacji wzięły udział: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, harcerze, Aktywni Pawłów Trzebnicki, Stowarzyszenie Kroczynka, Prusiczanin, Vox Domini, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Młodzież z Budzicza, 17 Stawów Świerzów, Skokowiak, Jesteśmy Razem Piotrkowice, Szkoła Podstawowa w Skokowej i Przedszkole „Orliki”, Szkoła Podstawowa Piotrkowice i Zespół Szkół w Prusicach.

Mikołajowie przyszli wcześniej

Ponieważ aura nie sprzyjała, organizatorzy zdecydowali, że Mikołajowie zaczną rozdawać upominki wcześniej. Dzieci przychodziły na Rynek już po godz. 15. Dla najmłodszych z wiosek, które nie miały czym dojechać do Prusic, miasto zorganizowało środki transportu. Busy i autobusy zabierały ich z miejsc wyznaczonych przez sołtysów. Przypomnijmy, że rodzice każdego dziecka, które chciało wziąć udział w imprezie zgłaszali taką chęć w GOKiS-ie. Rodzice uiszczali symboliczną opłatę w wysokości 5 zł, a w zamian otrzymywali karnecik z imieniem i nazwiskiem pociechy. Organizatorzy tak wszystko pomyśleli, że dziecko które szło po słodki upominek do Mikołaja oddawało mu karnecik. Potem, gdy wszystkie karneciki zostały zebrane, wylosowano  kilkanaście osób, które otrzymały dodatkowe nagrody. Mikołajowie rozdali upominki w ciągu dwóch godzin. Na szczęście deszcz trochę zelżał i dzieci nie mokły w kolejce po paczki. Jak dowiedzieliśmy się w GOKiS-ie, na Rynku rozdano dokładnie 1040 paczek! Jedynie 40 dzieci, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w imprezie nie odebrało swoich upominków, ale mogą to zrobić do końca tygodnia w budynku GOKiS-u.

Losowanie nagród odbywało się na scenie. Do najmłodszych trafiły między innymi: słuchawki, tablet, wieża hi-fi, upominki od policji. Nagrodę główną – laptop wylosował Adrian Samborski z Prusic.

Było artystycznie, hucznie i kolorowo

Dla najmłodszych przygotowano również inne atrakcje. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół ze Skokowej, Prusic i Piotrkowic. Na scenie wystąpił również zespół Etnovo, a także chór Vox Domini oraz trębacze z Zespołu Szkół Leśnych w Miliczu, schola z Prusic, a także zespół Strupinianie. Niespodzianką było odśpiewanie przez samorządowców kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.O godz. 19 nad ratuszem rozbłysnęły fajerwerki.

Dzieciakom bardzo podobała się impreza. Na Rynku dużo się działo. Było na czym zawiesić oko, czego posłuchać, a poza tym wszystkie zgłoszone dzieci otrzymały słodkie paczki. Mamy nadzieję, że również inne samorządy wezmą przykład z Prusic i zorganizują tak dużą imprezę dla dzieci z całych gmin.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here