Żmigrodzki Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych

496

Każde z sołectw gminy mogło przygotować stół z wigilijnymi specjałami i tym samym rywalizować o miano najlepszego z nich. Wyzwanie podjęli przedstawiciele  miejscowości: Borzęcin, Barkowo, Żmigródek, Korzeńsko, Sanie, Chodlewo, Ruda Żmigrodzka oraz Węglewo do spółki z Karnicami. Swoje wyroby prezentowały także Stowarzyszenie Klubu Seniorów, Zespół Szkół Specjalnych i osoby prywatne.

Stoły uginały się nie tylko od pysznych potraw, ale także od ręcznie wykonanych ozdób choinkowych. Przegląd został otwarty przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Żmigrodzie Jana Czyżowicza, który przywitał wszystkich uczestników spotkania. Każdy od rana do późnego popołudnia mógł skosztować wigilijnych potraw i obejrzeć wybrany program artystyczny. Wśród występujących artystów zaprezentowała się młodzież pod kierunkiem  Krzysztofa Szuberta, jak zwykle fantastyczny Zespół Ludowy „Dyszel” oraz zespół Strupinianie. Atrakcją, która przyciągnęła największą liczbę zainteresowanych pod scenę były Jasełka przygotowane przez podopiecznych żmigrodzkiego przedszkola publicznego „Zielona Dolina”. Dzieci pod opieką nauczycielek przygotowały bogatą w bajkowe postaci i kolorowe stroje wersję Narodzenia Pańskiego. Maluchy wzbudziły ogólny entuzjazm u wszystkich zgromadzonych oraz kaskadę fleszy aparatów fotograficznych.

Po występach artystycznych nadeszła chwila ogłoszenia werdyktu, który miło wszystkich zaskoczył. W imieniu jurorów przemówił Jan Czyżowicz. Powiedział, że przy każdym stole komisja  starała się coś docenić i znaleźć coś oryginalnego. Wymienił także po jednej rzeczy przygotowanej przez każdą grupę, która najbardziej urzekła degustujących. Były to między innymi rolada ze szpinakiem przygotowana przez Borzęcin czy kuchnia kresowa przyrządzona przez Węglewo i Karnice. Na uwagę zasłużyły także koronkowe gwiazdy i ręcznie zrobione z materiału choinki dzieła Stowarzyszenia Klubu Seniorów.

– Dziękuję wszystkim, dzięki którym te stoły wyglądają tak wspaniale. Trzeba było poświęcić mnóstwo czasu na przygotowanie, ale i także całą dzisiejszą niedzielę. Komisja postanowiła, że wszystkie stoły w tym roku były oryginalne i zasługują na zwycięstwo. Dlatego z rąk pana burmistrza otrzymają wyróżnienie – dodał przewodniczący rady. Po tych słowach na scenę wyszedł burmistrz Robert Lewandowski, który wręczył przedstawicielom poszczególnych stołów pamiątkowe dyplomy.

Po ogłoszeniu werdyktu wszyscy odmówili wspólną modlitwę. Burmistrz przeczytał fragment Ewangelii, a następnie mieszkańcy podzieli się wspólnie opłatkiem oraz wzięli udział w poczęstunku.

– Takie spotkanie jest fantastyczną okazją, żeby zobaczyć, co inne gospodynie przygotowują na wigilijny stół oraz żeby zwyczajnie przyjść i porozmawiać z ludźmi – mówi jedna z mieszkanek miasta, która tego dnia była w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury.

Choinki i zapach makowca już mają to do siebie, że wszędzie wprowadzają atmosferę spokoju i wzajemnej życzliwości. I tak właśnie było podczas tego przeglądu. Miło było popatrzeć na uśmiechniętych ludzi, którzy na co dzień zmagają się z prozą życia. A i samorządowcom dobry nastrój dopisywał. Nie ma się czemu dziwić –  czegóż chcieć więcej, niż zadowolonych wyborców?

Frekwencja dopisała nadzwyczajnie – trudno było przejść między ciasno stojącymi ludźmi. Dlatego miejmy nadzieję, że w następnym roku możemy spodziewać się podobnej imprezy na podobnym poziomie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here