Najpierw bieg, a potem szampan. Odliczanie do Biegu Sylwestrowego

54

Przed organizatorami ostatnie tygodnie przed biegiem, które trzeba przeznaczyć na załatwienie niezbędnych formalności: – Dokumenty, przygotowanie gadżetów, jakie w nagrodę wręczymy naszym zawodnikom, tj. specjalnych koszulek, smyczy, medali. Trzeba załatwić posiłki i napoje wydawane uczestnikom, czy nawet znaki informujące kierowców o tymczasowej zmienionej organizacji ruchu – wylicza Janusz Pancerz, dyrektor i organizator Biegu Sylwestrowego.

Trasa biegu, zmieniona w zeszłym roku, nadal jest aktualna. Biegacze w zimowy, ostatni dzień grudnia pobiegną ulicami Trzebnicy, zaczynając od startu przy ul. Daszyńskiego, kierując się w stronę Rynku, a następnie: Obornickiej, Żołnierzy Września, Bolesława Chrobrego, Mostowej, Armii Krajowej, Korczaka, Leśnej, 1 Maja, ks. Bochenka, Prusickiej, Teatralnej, Polnej, kończąc bieg przy ul. Sienkiewicza, kilkanaście metrów przed halą OSiR. Długość trasy wynosi 10 km. Pierwsi zawodnicy już po upływie około 30 minut przekroczą linię mety. W ostatnich latach zwycięzcami biegu są: Arkadiusz Gardzielewski i Katarzyna Kowalska,  należący do czołówki polskich lekkoatletów. Czy w tym roku również otrzymają złote medale i poprawią swoje ubiegłoroczne wyniki? O tym przekonamy się niebawem.

Po raz trzeci honorowy patronat nad tym sportowym wydarzeniem objęła Urszula Włodarczyk, była lekkoatletka i wieloboistka. W swojej karierze sportowej zdobyła trzykrotnie medale olimpijskie (w Barcelonie w 1992 r., w Atlancie w 1996 r. i w olimpiadzie rozgrywanej w 2000 r. w Sydney).

Lista zapisów została już zamknięta. Ostatni zawodnicy, który w sylwestra chcą wziąć udział w biegu, mogli zgłaszać się poprzez zapisy na stronie internetowej do niedzieli. Wg danych  organizatora, liczba zapisanych wynosi 1457 osób. Nie oznacza to wcale, że właśnie tyle zawodników pobiegnie ulicami Trzebnicy. Maksymalny limit, ustalony przez organizatorów biegu wynosi 1200 osób: – O tym, kto z biegaczy, którzy zapisali się na listę startową pobiegnie w 28. Biegu Sylwestrowym decydować będzie kolejność uiszczenia opłaty startowej. Na chwile obecną zapisało się 826 osób. Jednak co chwilę odbieram telefony od zawodników informujących mnie, że właśnie opłacili wpisowe, zatem ich obecność będzie obowiązkowa – poinformował nas Janusz Pancerz.

W przygotowaniach do masowej imprezy dla biegaczy zaangażowanych jest mnóstwo osób, włączając w to dodatkowo zatrudnionych sędziów, którzy koordynują przebieg imprezy będąc na trasie. Niezbędna jest także pomoc sponsorów, bez których nie byłoby możliwe przygotowanie biegu z rozmachem.

W tym roku organizatorzy zadecydowali o podniesieniu opłaty startowej, która wynosi 40 zł. Część z tych pieniędzy zasili konto fundacji „Poza Horyzonty”, której patronuje Jaś Mela. Fundacja włączyła się w pomoc dla małego Jasia Szopy, który potrzebuje małej protezki nóżki. Po raz pierwszy w historii Biegu Sylwestrowego, biegacze wezmą udział w szczytnym celu: – Pieniądze z wpisowego w zasadzie pokrywają koszty związane z przygotowaniem nagród rzeczowych dla zawodników, jak pokrycie kosztów związanych z wyprodukowaniem koszulek, medali czy napojów. Kwota ta nie była podnoszona od kilka lat, dlatego też zdecydowaliśmy się na jej zwiększenie. Równocześnie zgłosiły się do nas osoby związane z fundacją, którzy zaproponowali przyłączenie się do akcji charytatywnej na rzecz małego Jasia. 10 zł z wpisowego od każdego z zawodników trafi na konto fundacji – dodał Janusz Pancerz.

Nagrody finansowe, które otrzymają sportowcy, pozostają niezmienne – zwycięzca otrzyma 2,5 tys zł, zawodnik, który uplasuje się na 2. miejscu – 1700 zł, natomiast biegacz, który zajmie 3. pozycję – 1 tys zł. Nagrody pieniężne, które otrzymają zawodnicy na podium w poszczególnych kategoriach wiekowych, wynoszą odpowiednio: 200 zł, 150 zł i 100 zł. Wśród uczestników tradycyjnie zostaną rozlosowane nagrody niespodzianki.

Równolegle z przygotowaniami prowadzonych od strony formalnej, trwają przygotowania zawodników ze strony sportowej. Od miesiąca grupa biegaczy amatorów, kilka razy w tygodniu spotyka się o umówionych porach, i pod okiem Pawła Wolskiego, przechodzi trening przygotowawczy: – Akcja „I ty możesz przebiec bieg sylwestrowy”, skierowana jest przede wszystkim do osób, które próbowały swoich sił w pokonywaniu krótszych dystansów, jak również i do tego, by zachęcić biegaczy, którzy jak dotąd nie brali udziału np. w Leśnych Przedbiegach albo regularnie uprawiają nordic walking. Wiadomo, że tacy sportowcy bez trudu pobiegną trasę Biegu Sylwestrowego – dodaje Janusz Pancerz.

Za kilka dni, w ostatni poniedziałek grudnia do Trzebnicy zawita elita polskich i zagranicznych maratończyków i lekkoatletów, którzy oficjalnie startem w tej masowej imprezie zakończą sezon dla biegaczy.

Dzień wcześniej, w znacznie krótszej trasie, bo wynoszącej 1 km, w dziecięcym i młodzieżowym Biegu Sylwestrowym pobiegną uczniowie nie tylko ze szkół na terenie powiatu, ale również i z sąsiadujących województw. Jako pierwsze wystartują 10 letnie dziewczynki (start podzielony jest ze względu na wiek oraz płeć), a ostatnia grupa wyruszy wg wstępnych ustaleń o godz. 11 i będą to 15 letni chłopcy. Ich trasa rozpocznie się  przy ul. Kościelnej, dalej bieg prowadzi ulicami:  Lipową, Daszyńskiego, przez Rynek, Głowackiego, Polną, do mety przy ul. Sienkiewicza – obok Hali Sportowej.

Biegacze, którzy niejednokrotnie pytani są przez nas o powód, dla którego biorą udział w Biegu Sylwestrowym, odpowiadają, że pokonanie 10 kilometrowego odcinka, czasem w niesprzyjającej zimowej aurze sprawia, że wieczorny szampan smakuje znacznie lepiej….

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here